Az Egyesült Államokban a keringési problémák után a rák következik a halált okozó betegségek listáján. Jó hír, hogy a kutatók, szakorvosok sokat dolgoznak azon, hogy a halálos kórt legyőzzék. Ezen a téren történt is előrelépés, hiszen 1991 óta 23 százalékkal csökkent a rákban eltávozó páciensek száma, ami köszönhető a megelőzési, felvilágosító és szűrőprogramoknak és a hatékony gyógyszeres kezeléseknek is.
A rák kezelése
Napjainkban három típusú rákkezelési módszert alkalmaznak: ezek a kemoterápia, a sugárkezelés és a műtét, a beteg állapotának függvényében.
A Canadian Cancer Society onkológusai a következő szempontokat veszik figyelembe, mielőtt megkezdenék a gyógyítást:
- megállapítják a rák típusát, elhelyezkedését, hogy milyen területet érint
- a stádiumot, hogy mennyire van kifejlődve
- valamint a beteg lelkiállapotát, kívánságait is figyelembe veszik
Celine Ryan története a rákkal
A 48 éves, 5 gyerekes családanyánál harmadik stádiumban lévő végbélrákot állapítottak meg. A műtét után 6 hónapig kemoterápián vett részt, majd utána sugárkezelés következett.
Celine így vall a betegségéről:
“A kemoterápia nagyon megviselt, nem csak testileg, de érzelmileg, valamint mentálisan is. Az életem attól a perctől kezdve csak a kezelések, a gyógyszerek körül forgott. Megmagyarázhatatlan hát- és nyakfájás kínozott, ami a karjaimba is kisugárzott. Szinte mindvégig émelyegtem, annak ellenére is, hogy szedtem az erre felírt gyógyszereket.”
Sajnos, mikor lejártak a kezelések, Celine rákja kiújult, és már a negyedik stádiumban volt. Ismét kemoterápiát írtak elő, de Celine úgy döntött, hogy felkeresi a T-sejt terápiát alkalmazó Dr. Steve Rosenberget.
A módszer lényege abban áll, hogy a páciens saját immunsejtjéből kiválasztanak egyet (ez a T-limfocita), majd genetikailag úgy módosítják, hogy az felismerje a rákos sejteket és elpusztítsa azt. A módszer a bőrrák esetén működött jól, de szerencsére Celine-t is sikerült meggyógyítaniuk vele.