Towana Looney, egy 53 éves alabamai nő, novemberben esett át veseátültetésen, és ezzel ő lett a harmadik ember a világon, aki sertésvesét kapott.
„Úgy érzem, mintha kaptam volna egy második esélyt az életre” – mondta a nő egy sajtóközleményben 3 héttel a műtét után.
Towana Looney 1999-ben odaadta az egyik veséjét az édesanyjának, 2016-ban pedig egy terhesség alatt komplikációk léptek fel, és a magas vérnyomás súlyosan károsította az egyetlen megmaradt veséjét, ezért ez elmúlt 8 évben dialízisen élt – írja a Twice.
Looney 2017 óta szerepelt a transzplantációs listán, de nem sikerült megfelelő donort találniuk. Mivel az egészségi állapota közben tovább romlott, idén november 25-én végül egy sertésvesét kapott, amit genetikailag módosítottak, hogy a szervezete ne lökje ki azt azonnal. A műtétet a New York-i NYU Langone kórházban végezték el.
Ez a fajta, különböző fajok közötti szervátültetés, amit xenotranszplantációnak neveznek, óriási előrelépés lehet az orvostudományban, hiszen megoldhatja azt a problémát, amit a rendelkezésre álló szervek korlátozott száma jelent.
A xenotranszplantációra már korábban is voltak kísérletek, de csak a közelmúltban vált valós lehetőséggé, mivel a génszerkesztési technológiák jelentősen csökkentették a kilökődés kockázatát, bár egyelőre még csak kísérleti eljárásként alkalmazzák.
Az első sertésvese átültetést 2021-ben végezte el ugyanaz az orvos csapat, aki Looney-t is megműtötte, akkor egy agyhalott betegbe, hogy lássák, működőképes lehet-e az eljárás. A beültetett állati szerv néhány napig működött is.
Ezután 2024-ben két beteg, Rick Slayman és Lisa Pisano is sertésvesét kapott, de néhány héttel a műtét után mindketten meghaltak. A tudósok azonban bíztató fejleménynek találják, hogy a páciensek szervezete nem utasította el azonnal a szervet.
Egy másik amerikai tudóscsoport 2022-ben végezte el a világ első sertésszív átültetését egy betegbe, a férfi azonban két hónappal a műtét után elhunyt.