Egy kisbaba születése a világ minden részén nagy örömmel, boldogsággal, szeretettel párosul. Ilyenkor a család, a közösség ajándékokat, finomságokat visz a babának és édesanyjának, Kínában pedig pirosra festett tojást adnak, ami a boldogság jelképe.
Az indiai Piplantri faluban 8 ezer ember él, és ahányszor kislány születik, 111 gyümölcsfát ültetnek el, így hat év alatt már negyedmillió csemetét sikerült a földbe szúrniuk.
De hogyan indult ez a csodás hagyomány?
Ez a tradíció a falu volt vezetője, Shyam Sundar Paliwal nevéhez fűződik, aki saját kislánya emlékére ültetett fát, miután szeretett gyermeke pár éves korában elhunyt. A gesztus hagyománnyá vált, annak ellenére, hogy Indiában nem mindig örülnek a leánygyermek születésének, mivel férjhez menésével jelentős hozományt kell biztosítani számára, ami sokszor nagy terhet ró a családra.
Azonban Piplantriben ezt azóta másképp gondolják. Ha kislány születik a településen, azt megünneplik, minden ember boldogan üdvözli a kicsit. Mindenki összegyűl a ház körül, és pénzadományokat visznek a családnak. Az önkormányzat és a család támogatásával 500 dollárt gyűjtenek össze, amit 20 évig, a kislány felnövéséig nem szabad elkölteni. Ez azért örvendetes, mert így később nem okoz nehézséget előteremteni a pénzt a hozományra. A szülők hivatalos esküt tesznek és aláírják azt, hogy nem fogják lányukat 18 évnél korábban férjhez adni, és az oktatására is áldoznak, mert a lánygyerekeknek is joguk van a minőségi tanuláshoz. Az elültetett fákról is gondoskodniuk kell.
A faültetés amellett, hogy zöldebbé, gazdagabbá teszi a falut, a nők iránti tisztelet jelképévé is vált. És amellett, hogy a kislányok születésekor 111 fát ültetnek, ha valaki meghal, annak emlékére is 11 fa a földbe kerül. Évente mintegy 60 lánygyerek születik, így mondhatni, fényes jövő elé nézhet a falu.
https://www.youtube.com/watch?v=PRk9xEdBAS0