Súlyos katasztrófahelyzet alakult ki a parajdi sóbányánál, miután a Korond-patak áradása földcsuszamlásokat idézett elő a Telegdy-bánya környékén. A drónfelvételeken jól látható, ahogy hatalmas lyukak keletkeztek a patak medrében, és ezek közvetlen veszélyt jelentenek a környező lakóházakra is.
A hatóságok hétfőn bejelentették: elrendelték a földcsuszamlások sújtotta terület egyengetését és a morfológiai változások szoros nyomon követését. Eközben a sóbányát elárasztó Korond-patak vizét csővezetékekkel próbálják elterelni, hogy megfékezzék a további károkat.
A helyszínen dolgoznak a mentőcsapatok, miközben speciális szkennelési művelet is zajlik nagy teljesítményű eszközökkel – közölték a hatóságok.
A válsághelyzet kezelése érdekében a döntéshozók sürgős operatív ülést tartottak, amelyen több intézmény szakemberei is részt vettek. Itt határozták meg azt a műszaki megoldást, amely a patak elterelését szolgálja, ezzel igyekezve megakadályozni a bánya további elöntését.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter az Antena 3 CNN csatornán számolt be arról, hogy: „Raed Arafat, a DSU vezetője vasárnap este aktiválta az Európai Szolidaritási Mechanizmust a parajdi sóbányáért, vagyis hazánk az Európai Unió országainak segítségét kéri, hogy megmentsék, amit még lehet a sóbányából.”
A miniszter elmondása szerint Románia nemzetközi szakértők támogatását is kérte. A külföldi szakemberek a helyszínen mérik fel a bánya szerkezeti állapotát, és konkrét megoldásokat javasolnak a mentéshez.
A megelőző intézkedések keretében 45 lakóházat evakuáltak a Korond-patak közvetlen közeléből, miközben ideiglenes gátak építésével próbálják csillapítani a víz sodrását. Ivan biztató fejleményként számolt be arról is, hogy a régi bánya padlójának omlása jelenleg lassabb ütemben halad.
Bogdan Ivan bejelentette, hogy hétfőn 14 órakor kormányülést tartanak, amelyen pénzügyi támogatásról döntenek a sóbánya dolgozói és a térség vállalkozói számára.
A parajdi sóbányát már napok óta válsághelyzet sújtja: a szokatlanul heves esőzések következtében betörő víz súlyos károkat okozott a bányában. A szakértők szerint fennáll a veszélye annak, hogy a régi bányarészek teljesen összeomlanak.
A térségben élők és az ott dolgozók számára különösen aggasztó, hogy az elmúlt években több alkalommal is vízbetörések veszélyeztették a bányát. Bár a problémák régóta ismertek voltak, a szükséges javításokat és megerősítéseket rendre halogatták, ami most tragikus következményekkel járhat.
2025. május 29-én a parajdi sóbányát hivatalosan is bezárták, a belépés szigorúan tilos. A DSU vezetője, Raed Arafat csütörtökön így fogalmazott: „A sóbánya összeomlás előtt áll. A védelmét szolgáló gát megadta magát.”
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az Országos Sóvállalat is megerősítette: „A sókészletek megsemmisültek.”
A parajdi sóbánya nemcsak gazdasági, hanem idegenforgalmi és kulturális szempontból is kulcsszerepet játszott Erdélyben. Most azonban az idővel és az elemekkel versenyt futva próbálják megmenteni, ami még megmenthető.


