A meg nem nevezett, 69 éves arizonai betegnek cirrózisa volt, és 2019-ben esett át májátültetésen. A transzplantáció ugyan sikeres volt, de hónapokkal később a férfinál a rák egy agresszív és előrehaladott formája alakult ki.
A biopszia kimutatta, hogy a rák határozottan különbözik attól a betegségtől, amelyben a májátültetés előtt szenvedett, és az újonnan kialakult rák a donortól származott – írja a Daily Mail.
Az „átültetett” rákos esetek rendkívül ritkák, és a témában nincsenek statisztikák – az orvosi szakirodalomban csak néhány szórványos esetet dokumentáltak.
„Tudomásunk szerint ez az egyetlen olyan eset a szakirodalomban, amely donortól származó tüdőrákot ír le májátültetéssel, anélkül, hogy a donornak ismert rosszindulatú daganatos betegsége lett volna” – írták az esettel foglalkozó orvosok.
A betegnek eredetileg azért volt szüksége májátültetésre, mert túlzott alkoholfogyasztás miatt alkoholos cirrózis, a májrák egyik fajtája alakult ki nála.
Bár orvosi csapata eredetileg minimálisan invazív eljárásokkal próbálkozott, a férfi májfunkciója annyira megromlott, hogy végül a transzplantáció maradt az egyetlen megoldás. A műtétre 6 hónappal az első diagnózist követően került sor az arizonai Phoenixben.
4 hónappal később egy rutinvizsgálat két szilárd csomót mutatott ki a májában. A beteg ezután CT-vizsgálaton esett át, amely három új daganatot mutatott ki. 6 héttel később az MRI vizsgálat számtalan daganatot mutatott ki a májában.
A biopszia az áttétes tüdőrák agresszív és előrehaladott formájára utalt, és az orvosok megállapították, hogy a betegség a donortól származott. Ez arra utal, hogy a szervdonornak nem diagnosztizált, előrehaladott tüdőrákja volt, amely átterjedt a májára.
Az 50 évesen elhunyt férfi, akitől a szerv származott, dohányzott, de az átültetést megelőző vizsgálatok nem találtak daganatot a szervezetében.
A 69 éves férfi, aki megkapta a donor máját, a betegség elterjedése miatt nem volt jogosult újabb májátültetésre, és a kilökődés elleni gyógyszereket is csökkenteni kellett. Kemoterápiás kezelést kapott, és úgy tűnt, ezzel sikerül stabilizálni az állapotát, de egy későbbi vizsgálat kimutatta, hogy a betegség tovább terjedt. A férfi végül körülbelül 6 hónappal a transzplantáció után elhunyt.
Az esetről szóló jelentés szerint hasonló esetről eddig csak egyetlen alkalommal számoltak be, egy 41 éves férfi esetében, akinél a donorból származó tüdőrákot fedeztek fel néhány nappal a transzplantáció után.
Ez azonban az első ismert eset, amikor a rák olyan donortól származott, akinek nem volt ismert rákos megbetegedése.