Sir David Attenborough környezetvédő nemrégiben az ENSZ ülésén figyelmeztette a világ vezetőit, hogy együtt kell működniük, és cselekedniük kell a kihalási válság megelőzése érdekében.
Ez az ENSZ 2019-es jelentése nyomán következett, amelyből kiderült, hogy jelenleg egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye.
Bár a helyzet még nem visszafordíthatatlan, az időnk gyorsan fogy.
A jelentésből kiderül, hogy még nem késő változtatni, de csak akkor, ha most azonnal cselekszünk, helyi és globális szinten egyaránt.
Sir David Attenborough egy újabb virtuális ENSZ-eseményen felszólalva a nemzetközi küldötteknek, köztük 65 államfőnek és kormánytisztviselőnek elmondta: „Ha valaha is szükségünk volt egy erős jelre a világ vezetőitől, hogy meg fogjuk oldani ezt, akkor ez most van.”
A fajok túlélését fenyegető fő veszélyek között szerepel a természetes élőhelyek rombolása, hogy a helyükre városok, utak, vasutak és más infrastruktúra épülhessen. A folyamatosan növekvő népesség pedig csak tovább növeli a problémát. Akárcsak a vadászat, a bányászat, a fakitermelés és a globális felmelegedés.
A szakértők szerint az ember egyre nagyobb mértékű terjeszkedése, a vadon élő állatok életterének csökkenése okozhat bizonyos betegségeket is, egyes tudósok például úgy vélik, hogy a Covid-19 is a denevérekről terjedt át az emberre.
Az ENSZ ülésének résztvevői ennek figyelembe vételével aláírtak egy megállapodást, aminek értelmében 2030-ig megpróbálják visszafordítani a helyzetet.
A brit miniszterelnök, Boris Johnson szintén kihangsúlyozta a gyors cselekvés szükségességét, és támogatásáról biztosította Sir David Attenborough-t.
„Nem engedhetjük meg magunknak a késlekedést, mert a biodiverzitás csökkenése most történik, méghozzá ijesztő ütemben.” – mondta a miniszterelnök.
Johnson megígérte, hogy a következő 10 évben a jelenlegi 26%-ról 30%-ra növeli az Egyesült Királyságban a védett földterületek arányát.