Még az első világháború idején terjedt el az a szóbeszéd, amikor egy csapat legyengült és kiéhezett német katona úgy menekült meg a halál torkából, hogy az egyik elhagyott pincében nyers krumplit találtak és azzal csillapították éhségüket.
A súlyos emésztési gondokkal küzdő bakák végül csodával határos módon teljesen felépültek. A háború befejeztével, egy orvos, J.F. Magerl, a hasonló betegségben küzdő pácienseit burgyonalével kezelte, és a 10 napos kúra után, a betegek tünetei enyhültek, és többségük egészségesen hagyhatta el a kórházat.
Azóta bebizonyosodott, hogy a burgonyában számos egészségvédő hatóanyag van, amelyeknek köszönhetően kezelhetővé vált a gyomorhurut, a vastagbélhurut, a gyomor- és bélfekély. Ezen rendellenességek gyógyítása érdekében naponta 3 alkalommal kell egy fél pohár burgonyalevet meginni, egy hónapon keresztül. A legjobb, ha a lila burgonya levét alkalmazzuk, amelyet sárgarépalével is kombinálhatunk, de a kezelés kiegészítéseként kortyolhatunk még csalán, vagy zsálya teát is.
A krumpliban számos mennyiségű béta karotin található, de még A-, C-, B1-, B2-, B6- vitaminok, valamint folsav is van benne. Egy közepes méretű burgonyában annyi C-, valamint a B6-vitamin van, amely a napi szükségletünk felét fedezi, a B3-vitaminból és vasból pedig a napi szükséges mennyiség 18 százalékát. Emellett még a burgonyából káliumhoz, kalciumhoz, mangánhoz, foszforhoz, kénhez, rézhez, rostokhoz és fehérjékhez is hozzájuthatunk.
A burgonya remek lúgosító hatással rendelkezik, a nyers lé nagyszerűen semlegesíti az erős gyomorsavat is, ezáltal megnyugtatja a rakoncátlankodó és fájó gyomrot, és csökkenti az emésztőrendszerben fellépő gyulladásokat. Ezen panaszok megszüntetése érdekében, naponta 3 alkalommal, főétkezések előtt egy félórával igyunk meg 3 evőkanál friss levet.
A sok ásványi anyagnak, és vitaminnak köszönhetően a burgonyalé nem csak az emésztőrendszer gyulladásait szünteti meg, hanem például az ízületekben kialakuló betegségeket is, így azok is fogyaszthatják a nedűt, akik reumában, ízületi gyulladásokban szenvednek. A burgonyalé csodásan semlegesíti a húgysav miatt az ízületekben kialakuló kristályokat, amelyek a gyulladásért felelősek. Ennek elkerülése érdekében, ébredés után és reggelizés előtt kell meginni egy fel pohárral a gumó levéből.
A kálium tartalmának köszönhetően a szív- és érrendszeri betegségek ellen is véd, és serkenti a bélrendszer egyensúlyát fenntartó jótékony baktériumok szaporodását is. Ugyanakkor méregtelenít: étkezések előtt két kanál levet érdemes meginni, amelyet mézzel, sárgarépalével még finomabbá tehetünk.