A szőlőt magas vitamin- és ásványianyag tartalma miatt természetes gyógyszernek is tekintik, de a szakértők szerint a szőlő gyógyító tulajdonságainak 10%-át tartósítással tartják fenn, legyen szó lekvárról, befőttről vagy borról.
Amit tudnunk kell viszont, hogy a szőlő kúraszerű fogyasztása csak bizonyos személyek számára ajánlott, mert a túlzott szőlőevés akár elhízáshoz is vezethet.
Sőt, ha a szőlőkúrát nem az előírásoknak megfelelően tartjuk, nem kívánt hatást gyakorolhat a belekre, még akár székrekedést is okozhat az arra hajlamosoknál.
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a szőlőlevet nem szabad egyszerre nagy mennyiségben inni, bizonyos betegséggel küzdők számára.
A szőlő nagy mennyiségű fogyasztása nem ajánlott:
- cukorbetegeknek;
- súlyos vesebetegeknek;
- azoknak, akik vízvisszatartási problémákkal küzdenek;
- krónikus vastagbélgyulladásban szenvedőknek.
“A szőlőnek nagyon magas a cukortartalma, melynek következtében a szőlőlé egy magas kalóriatartalmú ital. Sőt, a szőlőlé elkészítésekor eltávolítják a legegészségesebb részeket a magokat, és a héjat. Ekkor a glikémiás terhelés kisebb a szőlőben, mint a szőlőlében, éppen ezért a cukorbetegek számára inkább szőlőt ajánlott fogyasztani, de csak kis mennyiségben. A vörös szőlőből nyert gyümölcslé azok számára sem ajánlott, akik vérszegénységben szenvednek, mert vegyi összetétele következtében csökkenti a vasszintet” – mondta Corina Zugravu táplálkozási szakember.