A 2008-ban kirobbant gazdasági válság, amelynek kiindulópontja az amerikai jelzáloghitel-válság volt, komoly hatással volt a világgazdaságra.
Bill Gates szerint pedig egy újabb, a 2008-ashoz hasonló gazdasági válság elkerülhetetlen. Bár az időpontot nem tudja megjelölni, a Microsoft alapítója biztos abban, hogy ez bekövetkezik.
Az amerikai szoftverfejlesztő 2018-ban beszélt egy újabb válság lehetőségéről, és elkerülhetetlennek nevezte azt – írja a Benzinga.com.
Azzal érvelt, hogy a gazdasági visszaeséseknek van egy ciklikus jellege, ami elkerülhetetlenné teszi azokat. De nem látta teljesen reménytelennek a helyzetet.
„Szerencsére ezt a legutóbbit viszonylag jól átvészeltük… Elég optimista vagyok azzal kapcsolatban, hogy az innováció és a kapitalizmus hogyan fogja javítani az emberek helyzetét világszerte” – fogalmazott.
„A gazdasági visszaesés elkerülhetetlen” – jegyezte meg Gates, hozzátéve, hogy még a legerősebb gazdaságok is átmennek ciklusokon – a növekedés időszakait elkerülhetetlen visszaesések követik, és így tovább.
A Microsoft társalapítója szerint ezek a ciklusok természetes módjai a feleslegek eltüntetésének és az erőforrások termelékenyebb felhasználásra való átirányításának, ami gyakran megteremti az új növekedés alapjait.
Bill Gates alapvetően hisz a kapitalizmusban és az innovációban, és a gazdaságot olyan rugalmas rendszernek tekinti, ami mindig képes alkalmazkodni, és egy-egy visszaesés után újra megerősödni.