Az Egyesült Államok ivóvíz-készletének 70 százalékában megtalálható a fluor, ugyanez a helyzet Japánban, de Nyugat-Európában is, 97 százalékban a csapokból fluort tartalmazó víz folyik. Félnünk kellene ettől a vegyülettől?
Állítólag azért kevernek fluort az ivóvízbe, mert ezzel igyekeznek óvni, megőrizni a lakosság egészségét, de tulajdonképpen kutatók megállapították, hogy a fluorid tartalmú készítmények kevésbé hatékonyak.
Például a fogkrémek esetében a reklámokban is sokszor elhangzik, hogy amennyiben fluort tartalmazó készítménnyel tisztítjuk a fogainkat, azok erősebbek lesznek. Több kísérletet is végeztek ezzel kapcsolatban, az eredmények pedig azt mutatták, hogy különösebben a fluor nem oszt, nem szoroz, semmivel sem jobb azoknál a fogkrémeknél, amelyekbe nem tesznek fluort.
Összeesküvés elméletek?
Amióta kiderült, hogy a vezetékes vízbe fluort tesznek, számtalan összeesküvés elmélet született. A leggyakoribb nézet az, hogy így akarják a lakosságot befolyásolni, a gondolkodásukat manipulálni. Elsőként ez a feltételezés még az 1930-40-es években született, gondolván, hogy a nácik így voltak képesek befolyásuk alá vonni a tömegeket. Ezt később a kommunizmussal is összefüggésbe hozták. Igazából ezek amolyan városi legendáknak számítanak, ami viszont már valóban számít, az az, hogy a csapvízbe nincs amit keressen a fluor, teljesen fölösleges.
Hogyan szabaduljunk meg a fluortól?
A hosszú távú megoldás talán az lenne, ha sikerülne elérni a helyi vízszolgáltatóknál, hogy ne használjanak fluort. Össze kell fogni, aláírásokat gyűjteni és petíciót kell benyújtani.
Sajnos a palackozott ásványvizekben is megtalálható a fluor, és a víz felfőzésével sem tudunk megszabadulni a vegyülettől. Az is gond, hogy a speciális szűrőberendezések méregdrágák, így a legjobb megoldás a lobbizás annak érdekében, hogy ne használjanak az ivóvízszolgáltatók fluort.
A szakemberek szerint egy felnőtt embernél a napi fluorbevitel nem szabadna meghaladja a 3–4 mg, de pusztán két liter víz elfogyasztásával ezt már el lehet érni, és akkor még ehhez hozzájönnek a zöldségek, gyümölcsök, egyéb élelmiszerek, italok, amelyek szintén tartalmaznak fluort. Nagyobb mennyiségben ez az elem elsősorban az idegrendszert károsíthatja.