A főleg a népi gyógyászatban használt gyömbér, népies nevén gyömbérgyökér eredetileg Ázsiában terem, de üvegházban bárhol termeszthető. Görcsoldó, szélhajtó tulajdonságainak köszönhetően hatással van a bélrendszerre, hányáscsillapító hatásai miatt is használják, de gyógyszerészeti hatásai még nem teljesen tisztázottak.
Hatása a gyökerének illóolajában rejlik, ugyanis csökkenti a nyálkahártya irritációt. Gyulladáscsökkentő hatása megfázás és hörghurut esetén eredményes. Étvágytalanság esetén is érdemes a gyömbérhez fordulni, az emésztést is serkenti. Egyes hagyományok szerint javítja a memóriát, de nem hat a központi idegrendszerre, így álmosságot sem okoz, ezért a fokozott koncentrációs képességet igénylők is használhatják.
A gyömbért nagy becsben tartja a kozmetika, ugyanis antioxidánsokat tartalmaz, amelyek megvédik a sejteket a szabadgyökök agresszív magatartásától. Magnéziumot, foszfort, kalciumot, vasat és rezet tartalmaz, ami segíti a kollagén termelődést. A kollagénnek ugyanis fontos szerepe van a bőrszövet megújításában. Tisztítja és nyugtatja a bőrt, serkenti a vérkeringést, főként a bőrfáradékonyságra használt készítményekben lehet találkozni vele. A gyömbért a hajszálak megerősítésére, hajhullás ellen is használják. A több mint 40 féle antioxidánsa lassítja a bőr elöregedési folyamatát.
Méz és gyömbér maszk: a méz valódi szépségelixír, ami táplálja, nyugtatja a bőrt, és összehúzza a hegeket. Vegyünk egy 2,5 cm hosszú gyömbérgyökeret, reszeljük meg, majd keverjük össze két kanál mézzel és kanál narancslével, vagy citromlével. Az így kapott masszát hagyjuk 30 percet pihenni, majd vigyük fel az arcunkra, majd 10 perc után hideg vízzel öblítsük le.
Almás-gyömbér hajpakolás: az indiai recept fényességet kölcsönöz a festett mosott hajnak és felgyorsítja a haj növekedését. Keverjünk össze egy evőkanál gyömbérport két evőkanál argán olajjal, vagy édes mandulával, két kanál ricinusolajjal és egy kanál mézzel. A masszát vigyük fel a megszárított hajra, és jól dörzsöljük el. Ezután tegyünk a fejünkre egy forró törülközőt, majd 20-30 percig hagyjuk hatni az összetevőket, utána pedig öblítsük le és mossuk meg a hajunkat. Ha kellemetlen a maszk szaga, hozzáadhatunk a masszához 2-3 csepp levendula-, szantál-, vagy rózsaolajat.
Mézes, gyömbéres masszázsolaj: a masszázsolaj erősíti a fejbőrt és csökkenti a hajhullás ütemét. A gyömbérből és mézből készült masszázsolajnak fájdalomcsillapító hatása van, enyhíti az izomfájdalmakat. E mellett serkenti a szexuális vágyat és jótékony hatással van a libidóra. Reszeljük meg a gyömbérgyökeret és tegyük növényi olajba, majd hagyjuk ázni három hétig. Lehetőleg napon tároljuk ez alatt az idő alatt.