Egy asztrobiológusokból álló csoport szerint a Földnek saját tudata lehet, vagyis a bolygó maga intelligens lény lehet, ami képes gondolkodni.
A bolygóintelligencia elmélete a tudósok szerint segíthet az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés elleni küzdelemben, és akár a földönkívüli élet felfedezésében is. A tanulmány ugyanakkor hangsúlyozza az emberiség felelősségét a gyors ütemű éghajlatváltozásban.
„Még nem vagyunk képesek arra, hogy közösen, a bolygó érdekében reagáljunk” – magyarázza Adam Frank, a tanulmány társszerzője. „Ha reménykedni akarunk abban, hogy fajként fennmaradunk, akkor intelligenciánkat a Föld javára kell fordítanunk.”
A kutatók az „élet kollektív tevékenységéről” és annak a bolygóra gyakorolt hatásáról beszélnek a bolygóintelligencia kapcsán. Ez magában foglalja a mikroorganizmusok, a növények, az állatok – köztük az emberek – tevékenységét, és azt, hogy ezek hogyan alakították át a bolygót.
Az elmélet érdekes kérdéseket vet fel: Ha az élet kollektív tevékenysége – amelyet bioszférának nevezünk – képes megváltoztatni a világot, vajon a megismerés kollektív tevékenysége és az ezen a megismerésen alapuló cselekvések megváltoztathatják-e a bolygót? Ha miután a bioszféra kialakult, a Föld saját életre kelt, vajon lehet-e saját elméje is?
A kutatók többek között azokat a tanulmányokat hozták fel érvelésükben, amelyek azt mutatják, hogy az erdőben a fák gyökerei hogyan kommunikálnak egymással a talajban lévő gombahálózatokon keresztül. Az elmélet szerint a hálózaton átadott anyagok segítik a fiatal növények növekedését, mivel a fák erőforrásokat és figyelmeztető jeleket tudnak küldeni utódaiknak ezen keresztül.
Az elmélet egy másik érdekes része a bolygók fejlődési szakaszaira vonatkozik. A tudósok a Föld evolúcióját több szakaszra osztották a bolygó múltja, jelene és jövője alapján.
Ami a bolygó múltját illeti, az éretlen bioszféra szakasza a bolygó fejlődésének korai korszakát jelenti, az érett bioszféra szakasz pedig azt írja le, amikor a Föld képessé vált az élet fenntartására – ekkorra tehető a kontinensek stabilizálódása, az oxigéntermelő növények megjelenése és az ózonréteg kialakulása.
Ezután jön az éretlen technoszférára korszaka, vagyis a Föld jelene, ami lényegében az emberiség eddigi történelmét foglalja magában. Az évezredek során az emberek rendszereket és technológiákat hoztak létre, de ezek a rendszerek nem integrálódtak a Föld légkörébe, sőt valójában ellene dolgoznak.
Az érett technoszférára ehhez képest az elérendő cél, vagyis a jövő, egy olyan evolúciós szakasz, amikor a technológiai rendszerek hozzájárulnának a bolygó fenntartásához ahelyett, hogy ártanának neki.
„A bolygók éretlen és érett szakaszokon keresztül fejlődnek, és a bolygóintelligencia az érett szakasz elérésének egyik mutatója” – mondja Adam Frank. „A nagy kérdés az, hogy hogyan néz ki a bolygóintelligencia, és mit jelent ez számunkra a gyakorlatban, mert még nem tudjuk, hogyan juthatunk el az érett technoszférához.”
A tanulmány szerzői gondolatkísérletnek nevezik az általuk megfogalmazott elméletet, ami segíthet megérteni az emberiség Földre gyakorolt hatását. „Azt állítjuk, hogy az egyetlen technológiai civilizációk, amelyeket valaha is látni fogunk – és amire számítanunk kell -, azok, amelyek nem pusztították el magukat, ami azt jelenti, hogy elérték a valódi planetáris intelligencia szintjét” – mondja Frank.
„Ez ennek a kutatási irányzatnak az erőssége: összekapcsolja azt, amit tudnunk kell az éghajlati válság túléléséhez, azzal, ami bármelyik bolygón megtörténhet, ahol az élet és az intelligencia fejlődik.”