John Galvant, a testvérét és egyik szomszédjukat, Arthur Almendarezt 1986-ban ítélték el, miután bűnösnek találták őket egy gyújtogatásban, ami két testvér, Guadalupe és Julio Martinez halálát okozta. A három férfi 35 évet töltött rács mögött, mire Galvannak sikerült bizonyítania az ártatlanságukat egy televíziós sorozat segítségével.
A statisztikák szerint az Egyesült Államokban a börtönre ítéltek 4–6%-a valójában ártatlan, és ezeknek az embereknek nagy része a társadalom marginalizált rétegeihez tartozik. A legtöbb esetben új DNS-vizsgálattal bizonyítják az elítéltek ártatlanságát, de Galvannak a „MythBusters” című tévéműsor segített változtatni a helyzetén.
Galvan körülbelül 21 éve volt börtönben, amikor 2007-ben látta a Discovery Channel „MythBusters” című műsorának egyik epizódját, és ez adott neki egy ötletet, amivel azonnal az ügyvédjéhez fordult. Az adott epizódban a két műsorvezető, Jamie Hyneman és Adam Savage megpróbált megismételni néhány filmjelenetet, hogy megcáfoljanak bizonyos hollywoodi közhelyeket. Az egyik ilyen kísérlet során megpróbáltak meggyújtani egy tócsa benzint egy cigarettával, de arra a felismerésre jutottak, hogy ez a népszerű akciófilm-jelenet valójában nem működik.

Ez a tudományos bizonyíték új reményt adott Galvannak, amivel végre bebizonyíthatta, hogy 21 évvel korábban jogtalanul ítélték el.
1986 szeptemberében tűz ütött ki egy kétszobás lakásban Chicago délnyugati részén. A tűzvészben két testvér Guadalupe és Julio Martinez is életét vesztette, míg két másik testvérük, Blanca és Jorge megmenekültek a lángok közül, és azt nyilatkozták a rendőrségnek, hogy egy nő megfenyegette őket azzal, hogy felgyújtja a házukat. Amikor a rendőrség kihallgatta a nőt, ő Galvant nevezte meg elkövetőként.
A rendőrség két másik szomszédot is kikérdezett, Jose Ramirezt és Rene Rodriguezt, akik szintén Galvan, a testvére és Almendarez ellen vallottak. A rendőrök végül őrizetbe vették a három férfit, annak ellenére, hogy Galvan a nagyanyja házában aludt az incidens éjszakáján, és nem volt közvetlen bizonyíték, ami összefüggésbe hozta volna őt a bűncselekménnyel.
A kihallgatást végző nyomozó, Victor Switski, a falhoz bilincselte Galvant, megfélemlítette az akkor 18 éves férfit, és nyomást gyakorolt rá, hogy vallomást tegyen. Miután a másik két gyanúsítottat is hasonló körülmények között hallgatták ki, és halálbüntetéssel fenyegették őket, végül mindhárman aláírtak egy nyilatkozatot, amiben beismerték a bűnösségüket.
Az általuk aláírt vallomás szerint Galvan egy cigarettával gyújtotta meg a Molotov-koktélt, amit aztán bedobtak az ablakon. A most 39 éves Galvan a „MythBusters” epizódjában látottak alapján rájött, hogy ez az állítás logikátlan, és nem állja meg a helyét tudományos szempontból, és ügyvédjével, Tara Thompsonnal dolgozni kezdtek az ügyön.

A férfinak azonban még 10 évet kellett várnia, mire 2017-ben végre bíróság elé járulhatott meghallgatásra. Hét tanút is előállítottak, közülük az egyik azt állította, hogy a Galvant kihallgató nyomozó megkínozta a gyanúsítottakat, ugyanakkor egy szakértő is megerősítette, hogy az eredeti vallomás valószínűtlennek tűnik. Ennek ellenére az ügyészek cáfolták a tudomány helyességét.
„Nagyon sokatmondónak találom a tudomány és a jog jelenlegi állásával kapcsolatban, hogy ezeket a tudományos tényeket, amiket valószínűleg igaznak kellene elfogadnunk jogi szempontból, a rendszer nem mindig akarja elfogadni” – mondta Galvan ügyvédje, Tara Thompson.
Három petíciót is benyújtottak, mire a három férfit 2022-ben végre szabadon bocsátották, miután 35 évet töltöttek börtönben egy olyan bűncselekmény miatt, amit nem ők követtek el.
Galvan most próbálja megtalálni a helyét a világban a megpróbáltatások után, és igyekszik otthont teremteni magának.