HolotropikumÁllj fel egészséged érdekében! Rémisztő igazság az ülő pozícióról!

Állj fel egészséged érdekében! Rémisztő igazság az ülő pozícióról!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Talán ebben a pillanatban is több tíz millió ember ülő testhelyzetben van, talán éppen dolgozik, vagy étkezik, netán játszik. A lényeg, hogy évről-évre egyre több órát vagyunk kénytelenek egy helyben ülni, ez elsősorban a munkahelyi „követelmények” miatt van így, azaz másképp irodai, számítógépes munkát nem igazán lehet végezni.

ules

A bajok akkor kezdődnek, ha a napi 8 órás ücsörgés után odahaza is a széket nyomjuk, dohányzunk, egészségtelenül étkezünk, és rendszeres testmozgásról szó sincs. Ez pedig negatív hatással van az életminőségünkre, illetve az élettartamunkra is.

Mi történik ülés közben?

Nem sok, mivel az ülő pozíció szinte semmi energiát nem igényel, a kalóriák égetése mindössze egy perc leforgása alatt megy végbe, ami nagyon lassú folyamat. Szinte egyáltalán nincs izomműködés. Két óra ülés után a jó koleszterinszint mértéke 20 százalékkal csökken, ha netán 24 órát hintáznánk kedvenc karosszékünkben, akkor az inzulin felhasználás hatékonysága 24 százalékkal lesz alacsonyabb, így nő a cukorbetegség veszélye.

Szakértők szerint az ülő munkát végző személyeknél kétszer nagyobb az esélye a keringési rendszert érintő megbetegedések kialakulásának, mint akik álló munkát végeznek. Ha valaki naponta 6 óránál többet ül, 40 százalék az esély arra, hogy akár 15 évvel korábban hal meg, mint az, aki naponta csak 3 órát nyomja a fenekét, még úgy is, ha mozog.

Vannak olyan emberek is, akik több időt töltenek üléssel, mint alvással. Az ülő életmód egyáltalán nem kedvez az izomzatnak, amely folyamatos munkát igényel. Ha nem kapja meg, akkor idővel izomsorvadás alakulhat ki, a szövetek eldeformálódhatnak, fájdalmak jelentkezhetnek, az egész szervezet, test erőtlenné válik, a mozgáshoz meg nagy erőfeszítés kell majd.

Az ülés az elhízással is összefügg, hiszen 1980-óta az emberek mozgásigénye nem nőtt, viszont az étvágyuk annál inkább. Tehát sokkal többet eszünk, mint 30 évvel ezelőtt, de szinte ugyannyit mozgunk. Az elhízott emberek átlagos 2,5 órával többet is ülnek, mint a normál testsúlyúak.

Mozogjunk!

Ha kénytelenek is vagyunk napi több órát ülni, mert ilyen a munkánk, ha lehet, félóránként álljunk fel a székből, és sétáljunk el valahová. A lényeg, hogy a vérkeringés kissé beinduljon, a berozsdásodott ízületek kiengedjenek, az izmok ismét erőre kapjanak. A telefont be lehet állítani, hogy félóránként jelezzen, hogy itt az ideje megmozdulni, inni egy pohár vizet, netán pár nyújtógyakorlatot is el lehet végezni. Ha nem hagyhatjuk el az irodát, akkor legalább ott tegyünk egy kört.

A munkahelyről útban hazafele a buszon, villamoson, metrón, ha lehet, ne üljünk le, inkább álljunk, de otthon is csökkentsük az ülésre „szánt” időt. Ha naponta 3 órát tévézéssel töltünk, 64 százalékkal növeljük annak az esélyét, hogy szívbetegek leszünk. Egyetlen tévéműsor sem ér meg ennyit, ugye? Ha mindenképp követünk egy sorozatot, akkor is a reklámokban álljunk fel egy kicsit, mozgassuk meg lábainkat, törzsünket, karjainkat. Használjuk a lépcsőt, nem kell az első emeletre is lifttel utazni. Az autó helyett menjünk kerékpárral munkába.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek