Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a bolygó lakosságának 25 százalék vashiányban szenved. Még nincs egy ilyen ásványi anyag, amelyből ekkora hiány lenne az emberek szervezetében. Lesújtó adat az is, hogy ez az arány az iskola előtt álló gyerekek esetében 47 százalékot is eléri.
Most következzen 4 korai tünet, amely vashiányra utal. Szóval érdemes figyelni ezekre a testi jelekre.
1. Szédülés, fejfájás
A kevés hemoglobin a véráramban azt eredményezi, hogy az agy számára kevesebb mennyiségű oxigén jut, ennek következtében a koponya és az agy közötti nyomás megnő, ami fejfájást idéz elő. Ha ez a kényelmetlen tünet gyakorivá válik, és szédülés is jelentkezik, akkor nagy az esélye annak, hogy vashiány állhat a háttérben.
2. Szabálytalan szívverés
Ha rendszertelenül, szabálytalanul ver valakinek a szíve, és ez gyakran előfordul, akkor ezt is vashiány okozhatja. Ha nincs elegendő vörösvérsejt a szervezetben, akkor a szívnek jobban kell dolgoznia, hogy mindenhová eljuttassa az oxigént és a tápanyagokat. Ez a tünet leginkább akkor fordulhat elő, ha valaki megterhelő fizikai munkát végez.
3. Gyengeség, fáradékonyság
Ha kevés a vörösvérsejt, akkor kevesebb oxigén jut el a sejtekhez, és ezáltal kevesebb lesz az energia is, amiből a szervezet gazdálkodhat. Ez pedig fáradságot, erőtlenséget eredményez.
4. Kapkodó lélegzetvétel
Mivel kevesebb hemoglobin kevesebb oxigént tud szállítani, ezért az agy arra ad ki parancsot, hogy szaporábban történjen a lélegzetvétel, éppen azért, hogy ne alakuljon ki a szervezetben oxigénhiány.
Megelőzés és kezelés
- pótolni kell a vasat;
- vasban gazdag táplálékot kell fogyasztani, amilyenek a gabonafélék, a bab, a lencse, a sült burgonya, a kesudió, a leveles zöldségek, a spenót, valamint a halak;
- rendszeres orvosi vizsgálatokra való járás, főként terhesség esetén;
- az olyan húsok fogyasztása is segíthet, mint a csirke, marha, bárány, disznó, pulyka, máj;
A következő élelmiszereket, italokat érdemes kerülni, ezek felszívják, illetve semlegesítik a vasat:
- kávé;
- tejtermékek;
- tea;
- dohányzás;
Napi vasszükséglet korosztály és nem szerint:
- 14-18 év közötti fiúknak 11 mg, lányoknak 14 mg, terhesség esetén 27 mg;
- 19-50 év közötti férfiaknak 8 mg, nőknek 18 mg, terhesség esetén 27 mg;
- 50 éven felül férfiaknak és nőknek is 8 mg vasra van naponta szükségük;