Az empátia, a megértés, az elfogadás hiánya, az agresszív viselkedés képes károsan befolyásolni az agyi aktivitást, ha az említett negatív töltetű érzelmek, állapotok hosszú ideig fennállnak – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a Genfi Egyetemen végeztek el.
A kutatás során 3 ezer nőt és férfit vizsgáltak meg, akik átlagéletkora a tanulmány kezdetén 25 év volt. Elsőként a vizsgált emberek személyiségére voltak kíváncsiak a szakemberek, amelyre később, meghatározott időszakonként ismét kitértek. A kutatás 25 évig tartott, ezalatt a vizsgált alanyok kognitív és memória képességét elemezték, de a gondolkodásbeli változásokra is figyeltek.
Az elemzés végén arra derült fény, hogy a negatív érzelmek, a depresszió fiatalkori megnyilvánulása a későbbi években károsan hatott az agyműködésre, függetlenül az illető személyek iskolázottsági szintjétől. Az ártó gondolatok a tudatba való befészkelésével az emberek később jelentős stresszhatásnak voltak kitéve, de önkontrollzavarral, beilleszkedési problémákkal is szembe kellett nézniük.
A kutatók szerint ezért nagyon fontos, hogy már a kiskorukban megtanulják a gyermekek a pozitív gondolkodás fontosságát, mert ezáltal boldogabb, kiegyensúlyozottabb felnőttekké válhatnak, ami az egész társadalom megfelelő működése szempontjából döntő lehet.