Akik rajonganak a szódabikarbóna hatásáért, sokoldalúságáért, azoknak most itt van egy újabb adag olvasnivaló, hiszen a következőkben 17 felhasználási módját ismertetjük ennek az olcsó csodaszernek.
1. Könnyű szerkezetű, nagyra nőtt omlett
Ha szeretnénk szép, nagy omlettet reggelizni, tegyünk bele a felvert tojásokba ¼ kiskanál szódabikarbónát, majd süssük meg. Csodás íze és állaga lesz.
2. Puha zöldségek
Ha a főzővízbe beleteszünk egy késhegynyi szódabikarbónát, csodásan megpuhul a bab, a lencse, a borsó, és más zöldség is. Érdemes kipróbálni.
3. Vége a szagoknak
Aki főz, annak az ujjai átveszik az ételek illatát, így például a halét, vagy a fokhagymáét is. De ha végeztünk az alapanyagok megpucolásával, egy kevés szódabikarbónával dörzsöljük be a nedves kezünket, és a szagok gyorsan elillannak.
4. Gyurma gyerekeknek
Mit kell tenni ezért: 2 rész szódabikarbónát keverjünk össze 1 rész kukoricakeményítővel, ehhez majd adjunk hozzá 1 és ¼ rész vizet, és főzzük addig, míg nagy gyurmaszerű állaga lesz az egésznek. Ezután hagyjuk kihűlni, majd utána kezdődhet a játék.
5. Mosogatógépben is használható
Sokszor a mosogatógépből “kiszálló” edényeknek nincs kellemes illatuk, ezért minden mosáskor érdemes egy kiskanál szódabikarbónát a gépbe tölteni.
6. Odaégett fazék
Nincs is szörnyűbb az odaégett, zsíros fazekak elmosásánál. Amennyi odaégett részt csak tudunk, szedjük le, majd tegyünk a fazékba vizet, mehet bele egy fél pohár szódabikarbóna, majd forraljuk fel. Ha szükséges, ismételjük meg az eljárást, utána pedig mossuk el az edényt.
7. Édesíti a paradicsomot
Ha megszórjuk kevés szódabikarbónával a paradicsomok töveit, a termés édesebb ízű lesz.
8. Eltávolítja a penészt a könyvekről
Ha könyvek nyirkos, sötét helyen vannak, és időnként nem tisztítjuk meg, könnyen bepenészedhetnek. Ha megtörtént a baj, kevés szódabikarbónával hintsük be a lapokat, pár napra tegyük a könyvet a műanyag zacskóba, a végén pedig töröljük le a penészfoltokat.
9. Napégés ellen
Ha nem vigyáztunk, és az erős napsugarak megégették a bőrünket, készítsünk langyos fürdővizet, amelybe töltsünk egy pohár szódabikarbónát, ez enyhíti az égési fájdalmakat.
10. Bőrlerakódások a kicsik fején
Az újszülöttek fejbőrén gyakran keletkeznek lerakódások, de segít az, ha a tenyerünkbe töltött vízben feloldunk egy kiskanál szódabikarbónát, és óvatosan bedörzsöljük a pici fejét, majd egy nedves, tiszta törölközővel töröljük meg a kis buksit. Az eljárást 2–3 napig ismételjük meg.
11. Aftás fertőzés
Ha kialakult a szájüregben ez a fájdalommal járó fertőzés, oldjunk fel egy kiskanál szódabikarbónát egy pohár meleg vízben, és két óránként öblögessünk.
12. Kitisztítja a mikrót
A koszos mikró ellen is remek a szódabikarbóna, hiszen csodásan fellazítja a zsíros, olajos szennyeződéseket. Egy pohárba tegyünk bele egy evőkanál szódabikarbónát, és mehet be a mikróba, ahol forró fokozatra kapcsolva, hagyjuk 3–5 percig forogni. A szódabikarbónás gőz feloldja a zsíros lerakódást, a végén már csak tisztára kell törölni a felületet.
13. Koszos falak
Szinte bármilyen foltok el lehet távolítani a falakról, ha egy nedves rongyra szódabikarbónát szórunk, és alaposan átdörzsöljük a felületet.
14. Gyomorfájás
A szódabikarbónának lúgosító hatása van, így például az égő gyomrot hamar lecsillapítja, mivel képes semlegesíteni a gyomorsavat. Egy pohár vízbe oldjunk fel egy kiskanál szódabikarbónát, és igyuk meg.
15. Rovarcsípések
Ha megcsípet a szúnyog, vagy bármilyen más rovar, szódabikarbónából és vízből készítsünk pasztát, majd azzal dörzsöljük be a csípés helyét.
16. Kiirtja a füvet
Ha nem szeretnénk, hogy a járdaszegélyek között felnőjenek a fűszálak, szórjuk meg a területet szódabikarbónával.
17. Megszűnik a lábszag
5 liter meleg vízbe töltsünk bele 2–3 evőkanál szódabikarbónát, és áztassuk 15 percig abba a lábunkat. Érdemes mindennap elvégezni az eljárást, hogy megszűnjön a kellemetlen “illat”.