Miért nem szabad hideg vizet inni, ha kint túlságosan meleg van? Mihaela Bilic táplálkozási szakértő elmagyarázta, miért nem tanácsos a forró napokon hideg italokat fogyasztani, akkor sem, ha pillanatnyilag úgy érezzük, hogy hűsítenek.
A kánikulai napokon ajánlott szobahőmérsékletű italokat fogyasztani. A test hőszabályozó funkcióval rendelkezik, célja az állandó testhőmérséklet fenntartása 37 °C fok körül – mondja az orvos.
“Ha odakint meleg van, nem szabad sem túl hideg, sem túl forró italokat inni.” – mondja a szakember.
Bár hajlamosak lehetünk arra, hogy a lehető leghidegebb itallal hűsítsük magunkat, azonban, ezek nem hűtenek annyira, amennyire kellene. Ahhoz, hogy lehűljünk, annyira kell hidratáljuk a szervezetet, hogy a verejtékezés által a test elveszítse a hő egy részét – ezért a folyadékbevitel nagyon fontos, de igazodni kell a környezeti hőmérséklethez.
A test hőszabályozó funkcióval rendelkezik, célja, hogy megtartsa az állandó ideális testhőmérsékletet, vagyis kb. a 37 ° C fokot. Minden ételt vagy italt ezen a hőmérsékleten kell fogyasztani, ami további hőtöbblettel jár, az csak felmelegít bennünket. Figyeljük csak meg, mind a jeges tea, mind pedig a forró levesek hőhullámokat válthatnak ki.
A hőség idején nem ajánlott sem a cukros, sem a szénsavas, alkoholos italok fogyasztása. A cukor megemeli a vércukorszintet és másodlagosan hipoglikémiát vált ki, hirtelen elgyengülhet a szervezet. Éppen ezért az édes gyümölcslevek nem frissítenek, és nincs tonizáló hatásuk. Az alkohol pedig elősegíti a kiszáradást.
A hőség idején fogyasztható folyadékok: sima víz és szénsavas víz, amelyet gyümölcsszeletekkel (citrusfélék, eper) vagy friss fűszernövényekkel (mentalevél, bazsalikom, citromfű, gyömbér) ízesíthetünk, frissen facsart gyümölcs- vagy növényi levekkel – írta Mihaela Bilic az Instagram-on.