Egyre több kardiológus szakorvos kongatja meg a vészharangot arra vonatkozóan, hogy napjainkban, a fiatal páciensek esetében nagyon gyakran fordul elő gyógynövény alapú táplálék-kiegészítők okozta szívprobléma. Dr. Danielle Belardo, kaliforniai kardiológus szerint a 20-as éveikben járó pácienseinél a szívritmuszavarok vagy szabálytalan szívverés leggyakoribb oka a gyógynövény-kiegészítők szedése.
Belardo azt is elmondta, hogy vannak olyan fiatal betegei, akik rutinszerűen fogyasztanak keserű narancs és efedrát tartalmú étrend-kiegészítőket, amelyek az esettanulmányok és a klinikai kutatások szerint szabálytalan szívveréshez kapcsolódnak – írja az Insider.
Az ismert kaliforniai kardiológus azt is elmondja, hogy nehéz beazonosítani, melyik vegyület a tettes, mert a betegek általában többféle táplálék-kiegészítőt szednek. Emellett a kutatók nem tudnak lépést tartani a különféle természetes étrend-kiegészítők egyre növekvő fogyasztásával sem.
„Nincs megalapozott szakirodalmunk arról, hogy pontosan milyen hatásai vannak egy adott vegyületnek” – mondja Dr. Danielle Belardo, aki szerint nincs kellően szabályozva ezen termékek gyártása és forgalmazása sem.
Egyre több orvos fejezi ki aggodalmát a gyógynövény alapú étrend-kiegészítők mellékhatása miatt
Az Egyesült Államok nem szabályozza egyértelműen az 1,5 billió dolláros wellness-ipart, ami azt jelenti, hogy a táplálék-kiegészítők gyártóit a törvény nem kötelezi arra, hogy tájékoztatást nyújtsanak az általuk forgalmazott termékek biztonságos használatáról. Ennek ellenére a járvány kezdete óta robbanásszerűen megnőtt a különféle étrend-kiegészítőket használó amerikaiak száma. Belardo elmondta, hogy dél-Kaliforniában egyre gyakrabban találkozik olyan szívproblémákkal küzdő betegekkel, akik „alternatív terápiákhoz, gyógynövényekhez és különböző táplálék kiegészítők-használatához” folyamodtak.
Erre vonatkozóan egy figyelmeztetést is közzétett a Twitteren – ahol több mint 70.000 követője van. Üzenetére országszerte válaszoltak orvosok – kardiológusok, sürgősségi orvosok és belgyógyászok –, akik elmondták, hogy munkájuk során ugyanezzel a jelenséggel találkoztak. Dr. Martha Gulati, kaliforniai kardiológus, az amerikai Megelőző Kardiológiai Társaság elnöke, egyike azoknak az orvosoknak, aki szintén aggódik amiatt, hogy sok páciens tévesen azt hiszi, hogy a „természetes” gyógymódok biztonságosabbak, mint a laboratóriumi körülmények között előállított tabletták.
Milyen bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a táplálék-kiegészítők szívproblémákat okoznak?
Ahogy Belardo is megjegyezte, nehéz bizonyítékot találni a táplálék-kiegészítők előnyeinek vagy kockázatainak alátámasztására. Kevés valós tanulmány létezik erre vonatkozóan, ezért a legtöbb létező bizonyíték, esettanulmány – egyedi eset, amelyekről az orvosok dolgozatokat vagy cikkeket írtak egy-egy szakfolyóiratokban.
A publikált kutatások során az aritmiával összefüggésbe hozható étrend-kiegészítők a következők:
• Keserű narancs, Citris aurantium. Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete szerint, a keserű narancs szabálytalan szívverést okozhat, de további kutatásra van szükség a közvetlen kapcsolat megállapításához.
• Ephedra és efedrin alkaloidok, olyan vegyületek, amelyeket az Egyesült Államok 2004-ben betiltott, mert szívritmuszavart, szívrohamot, szélütést és halált okoznak. A vegyület a tilalom ellenére is jelen van az étrend-kiegészítőkben. Egy 2021-es esettanulmány egy 56 éves, szívritmuszavarban szenvedő férfiról azt mutatta ki, hogy a páciens efedrin alkaloidokat is tartalmazó gyógynövény alapú tablettákat használt.
• Halolaj. Több klinikai vizsgálat szerint, a napi egy grammos vagy annál nagyobb adagban bevett halolaj növelheti a szabálytalan szívritmus, az úgynevezett pitvarfibrilláció kockázatát. Gulati szerint a halolaj kölcsönhatásba léphet a vérhígítókkal is és ez esetben vérzést okozhat.
Kérdések merülnek fel más étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban is, mint például az ashwagandha, egy örökzöld cserje, amelyet a stressz csökkentésére alkalmaznak. A növényt számos esettanulmány során összefüggésbe hozták a szívritmuszavarral.
„Ne higgyünk el mindent, amit a közösségi médiában látunk és hallunk!” – mondják a kardiológusok. Belardo úgy véli, hogy sok embert vonz az alternatív gyógyászat, mert az orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférés igen bonyolult volt az elmúlt években, különösen a világjárvány idején. Ami még aggasztóbb az, hogy az emberek egészségügyi tanácsokhoz juthatnak a közösségi médiából, ami rendkívül helytelen. Gulati szerint a természetes táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatos felhajtás csábító, de ugyanakkor félrevezető lehet.
„Legyünk tájékozott fogyasztók, és ne hagyjuk, hogy a közösségi média befolyásoljon bennünket a használatuk tekintetében!” – mondta Gulati. „Legyünk megfontoltak azzal kapcsolatban, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe, mert az, hogy vény nélkül kapható egy készítmény, még nem jelenti azt, hogy biztonságos is!”