HolotropikumA gyümölcsök jótékony hatása

A gyümölcsök jótékony hatása

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

Lehet furcsán hangzik, de nagyon kevesen tudják, illetve veszik számításba, hogy a gyümölcsök rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és nyomelemet tartalmaznak, továbbá gazdagok olyan fitokémiai anyagokban, amelyek létfontosságúak a szervezet normális működéséhez.

A kutatók szerint, a gyümölcsökben fellelhető anyagok meghosszabbítják a test sejtjeinek élettartamát, csökkentik a „rossz” koleszterin szintjét és növelik a „jóét” a vérben, meggátolják bizonyos ráktípusok kialakulását vagy védelmet nyújtanak azok ellen, és óvnak a szívbántalmaktól is.

A gyümölcsökben leginkább C és A vitaminok lelhetők fel, viszont nem szabad megfeledkezned a többi vitaminról sem, amelynek kiváló lelőhelyei a gyümölcsök. Ezért, függetlenül attól, hogy nyersen fogyasztod őket vagy sülve, vagy valamilyen gasztronómiai folyamat által elkészítve, a lényeg az, hogy rendszeresen bevond az étrendedbe – ha eddig nem tetted meg!

A piros és fekete szőlő sokkal gazdagabb nyomelemekben és ásványi anyagokban, mint a fehér szőlő. Aztán, a szilva és a cseresznye jótékony hatása elismertebb, mint például a körtéé vagy az almáé.

A körtében rengeteg a feloldódó rost, ami hozzásegít a koleszterin felbontásában. A héjas gyümölcsök pedig: alma, körte, barack mind rostban gazdagok, ugyanakkor vitamin- és nyomelemszintjük is jelentős.

A citrusfélék magas C vitamin tartalmukról híresek, de bizonyított az is, hogy magas a folsav-, rost- és természetes pigmenttartalmuk. A narancs és a mandarin például sok béta-kriptoxantin nevű anyagot tartalmaz, amely a különböző tumoros betegségek forrását nyeli el, a grépfrútban lévő likopin nevű anyagok pedig óvják a szervezetet a prosztataráktól és egyéb rákos megbetegedésektől.

Az erdei gyümölcsökről azt kell tudnod, hogy minimális kalóriatartalmuk van, viszont annál jelentősebb a bennük lévő rostok, fitokémiai anyagok, antioxidánsok és vitaminok száma. Mivel viszonylag hamar tönkremennek, ajánlott ha a vásárlást követő legkésőbb két nap alatt el is fogyasztod őket. Az eper, málna, áfonya, egres, szeder és ribizli rengeteg C vitamint tartalmaz. Ajánlott frissen és nyersen fogyasztani őket, hiszen megkészítve már elveszítik vitamintartalmukat és antioxidáns voltukat.

Az egzotikus gyümölcsöket sem kell figyelem kívül hagynod, hisz ezek is gazdagok vitaminokban és nyomelemekben, mint például a bétakarotin, likopin vagy karotin. Ezek leginkább a szemgyulladásokat küszöbölik ki.

Ami viszont a legfontosabb: sose fogyassz mosatlan vagy „hamisított”, génmanipulált gyümölcsöket!

Fotó: photl.com

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek