A legújabb kutatások alapján összefüggés van a nemi hormonkötő fehérje (SHBG) és az életmód, különösképpen a testmozgás és a koffein tartalmú kávéfogyasztás között.
Az SHBG szintje és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata között szoros összefüggés van. Az utóbbi időben pedig azt vizsgálták, hogy mi vált ki drasztikus változást a fehérje szintjében.
Nyilván a genetikai háttér is nagyban befolyásolja a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, azonban a háttér még nem prediktív jellegű. Erre a célra az egyik leginkább elfogadott és vizsgált eljárás az SHBG szintjének vizsgálata. A kutatók azt találták, hogy bizonyos életmódbeli viselkedések nagyban befolyásolják ennek a szintjét. Azonban itt is kijelentették, hogy a fehérje a korral és nemmel együtt változik, ezért még nagyon sok van addig, amíg biztos módszer kerül az asztalra a cukorbetegség kialakulásának megjósolására.
Az eredmények azt mutatták, hogy összefüggés van az exogén ösztrogénbevitel, a testmozgás és a koffeinfogyasztás mértéke között. Továbbá azt is megfigyelték, hogy a magas BMI-vel (testtömeg index) rendelkező személyeknél nagyon alacsony a fehérje szintje. Ezért nagyobb náluk a cukorbetegség kialakulásának a kockázata.
A kutatók szerint ez a vérből könnyen kimutatható fehérje nagyban hozzásegít majd a kockázatfelmérés tökéletesítéséhez.