HolotropikumA banális módszer, mely megfiatalítja az elmét - a harvardi kutatók erre...

A banális módszer, mely megfiatalítja az elmét – a harvardi kutatók erre esküsznek

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A mindennapok terhe – legyen szó munkahelyi helytállásról, az otthoni, családi élet kihívásairól, megpróbáltatásairól –, mind ránehezedik az elménkre, megzavarja a figyelmünket, elszívja az energiánkat. Nem újkeletű hír, hogy a meditáció az egyik legjobb módszer a stresszkezelésre és a belső egyensúly helyreállítására. A Harvardi Egyetem kutatói azonban most egy egészen új pozitívumát bizonyították be ennek az egyébként is nagyszerű praktikának, mely ráadásul bárki számára, ingyen és bérmentve, bármikor elérhető!

A szakemberek szerint, a meditáció újjáépíti a szürkeállományt, méghozzá 8 nap gyakorlás után.

Bár sokan kizárólag a csenddel és a fizikai relaxációval hozzák kapcsolatba a meditációt, mégis, akik rendszeresen alkalmazzák, arról számoltak be, hogy a meditáció pszichikumra és koncentrációra gyakorolt jótékony hatásai egész nap érezhetők. A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy az agyban végbemenő folyamatok, melyek a meditáció hatására jelentkeznek, tartósan jó közérzetet és kiegyensúlyozottságot eredményeznek.

A kutatásban 16 résztvevő agyi tevékenységét követték nyomon a mágneses rezonancia képalkotással (MRI-vel), két héttel a kísérlet megkezdése előtt, majd annak befejezése után. Az alanyok naponta 30 percet meditáltak. Az eredmények kielemzésekor a szakemberek megállapították, hogy a meditáció során az alanyoknál nőtt a szürkeállomány sűrűsége a hipokampuszban, az agynak abban a részében, mely a tanulási és raktározási folyamatokért felelős. Ugyanakkor szerkezetbeli változások jelentkeztek az éberségért, együttérzésért és önelemzésért felelős agytekervényekben is.

Egyéb kutatások, melyek ugyancsak a meditáció előnyeit bizonyítják:

1. Az UCLA által készített tanulmány szerint, azok a személyek, akik hosszútávon, rendszeresen meditálnak, sokkal aktívabb és fiatalabb idegsejtekkel rendelkeznek. Azt is bizonyították, hogy akik legalább már húsz éve meditálnak, jóval nagyobb szürkeállománnyal rendelkeznek, mint azok, akik sosem gyakorolták ezt a módszert.

2. A Yale Egyetem kutatói azt állítják, a mindfullness technika (amit magyarul tudatos jelenlétként vagy éber figyelemként emlegetnek) csökkenti az agyi tevékenységet a pihenési fázisban, vagyis akkor, amikor arra döbbenünk rá, hogy egyik gondolat a másik után cikázik a fejünkben. Az agyunk ezen része akkor aktiválódik, amikor épp nem gondolunk semmi konkrétra, vagy nem csinálunk semmit, és úgy működik, mint egy kismajom, vagyis megpróbál belekapaszkodni minden apró gondolatba, merthogy az agy gondolatok nélkül nem is létezne.

Úgy vélik, azok a személyek, akiknek az elméjét állandó, már-már rögeszmés gondolatok terhelik, kevésbé boldogok, mindig aggódnak, és a múltan vagy a jövőn rágódnak. Számukra a meditáció a megnyugvást jelenti – olyan folyamatokat indít el az agyban, ami a jelenbe hozza vissza őket.

3. A Johns Hopkins egyik kutatása értelmében, a meditáció elmére gyakorolt hatása vetekedik az antidepresszáns gyógyszerek hatásaival. Oldja a szorongást, orvosolja a depressziót, és aktívan tartja az elmét az éberség által.

4. Nem utolsó sorban pedig, az amerikaiak bebizonyították, a meditációval túl lehet lépni a függőségeken, meg lehet szabadulni a káros szenvedélyektől. A kísérlet résztvevői sokkal könnyebben tették le a cigarettát, mint azok a személyek, akik gyógyszeres kezelésben részesültek. A magyarázat abban rejlik, hogy a meditáció segít elszakadni a testi/fizikai vágyaktól, ezáltal egyszerűbb átlépni az effajta akadályokat (is).

Meditálni – mit is takar valójában ez a fogalom?

A legtöbben tévesen értelmezik a meditáció fogalmát, és úgy vélik, ez csak a keveseknek való, egy bizonyos testhelyzetet követel, és alapfeltétele az elme kiürítése. Ez nem épp így van: meditálni bárki tud, és pozitív hatású, bárhogyan is végzed.

A testhelyzet – valóban ajánlott kényelmesen ülni, törökülésben, mert ez a póz meggátolja az energiák kiáramlását, éberebb maradsz, és nem alszol el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kanapén fekve például nem tudnál meditálni. Dehogynem! A hatás nem lesz ugyanaz, de mindenképp érezhető.

Az elme kiürítése – tény, hogy ez a meditáció végső célja, de ezt senki sem éri el elsőből. Ha nem tudsz megválni a gondolataidtól, tekints rájuk kívülállóként, megfigyelőként anélkül, hogy ítélkeznél felettük. Tudatosítsd az érzéseidet, a tested, a lélegzeted, figyelj önmagadra. Ettől ellazulsz, és végül, ha sokat gyakorolsz, eljutsz a gondolataid megtisztításáig.

30 perc naponta – nagyszerű teljesítmény, ha sikerül napi félórát meditációra szánnod, ennél azonban még fontosabb, hogy megértsd, az egész élet egy meditáció. Meditálhatsz séta közben, míg lekocogód azt a néhány kilométert, miközben eszel vagy dolgozol. Lényeg, hogy ne ítélkezz, ne elemezz, ne kattogj a gondolataidon. Engedd, hogy átjárjanak téged, élj a jelenben, és fogadd el azokat – így leled meg a belső békét.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek