Ne hagyd, hogy a vitaminhiány odáig fajuljon, amikor már az agyműködésre és az izomerőre is hatással van. Van néhány egyszerű jel, ami figyelmeztethet rá, ha B12-vitamin-hiányban szenvedsz.
A napi vitamin- és ásványianyag-szükségletünk bevitele nem mindig a legkönnyebb, mivel a tápanyagszegény gyorsételek könnyű és csábító megoldást jelenthetnek mindennapi elfoglalt életünkben.
Tudjuk, hogy több alapvető vitamint kellene fogyasztanunk, de nehéz lehet megállapítani, milyen vitaminban vagy ásványi anyagban szenvedünk hiányt, hacsak nem tudjuk pontosan, mire kell figyelnünk.
A B12-vitamin egy gyakran figyelmen kívül hagyott, de fontos tápanyag a vér és az idegek egészségének megőrzése szempontjából, és a hiánya drasztikusan befolyásolhatja szervezetünk általános működését – akár a haj őszüléséhez is vezethet.
Katarina Cepinova táplálkozási szakértő elárulta, melyek a legfontosabb jelek, amelyek alapján észrevehetjük, ha a szervezetünkben alacsony a B12-vitamin szintje, és amelyeket soha nem szabad figyelmen kívül hagynunk, mielőtt olyan súlyosabb tünetek jelentkeznének, mint a migrén, a mobilitási problémák és a szapora szívverés.
A szakértő szerint a B12-vitamin fontos az egészséges agyműködéshez, valamint a növekedéshez és védelemhez, és úgy gondolják, hogy segít leküzdeni a kognitív képességekkel kapcsolatos problémákat, például a demenciát is.
A B12-hiány erősen összefügg a kognitív károsodással, ami hatással lehet döntéshozatali valamint összpontosítási képességeinkre, és akár demencia és Alzheimer-kór kialakulását is okozhatja. De ha korán észlelik a hiányát, a kognitív képességeket befolyásoló állapotok jól reagálhatnak a vitamin pótlására.
Ha memóriazavarokkal küzdesz, vagy gyakran elfelejtesz szavakat, próbáld meg növelni a B12-vitamin szintjét a szervezetedben megfelelő étrenddel vagy táplálék-kiegészítőkkel. Ez különösen fontos lehet, ha a családban már fordultak elő demenciával összefüggő tünetek, mivel ez genetikai hajlamot jelenthet.
A B12 megtalálható az olyan fehérjékben, mint a hús, a hal, a tojás és a tejtermékek, így a vegetáriánus és vegán étrendet követőknek különösen oda kell figyelniük arra, hogy megfelelő mennyiségben hozzájussanak ehhez az értékes tápanyaghoz – írja a Mirror.co.uk.
Az alma, a banán és az áfonya is jó forrásai lehetnek a B12-vitaminnak, akárcsak a cékla, a gombafélék és a burgonya – a gyökérzöldségek általában gazdagok ebben a vitaminban.
A táplálkozási szakértő szerint az anyagcserénkre is érdemes odafigyelnünk, ha az lassulni kezd, ami súlygyarapodást okoz, az azt jelezheti, hogy több B12-re van szükségünk.
„A B-vitaminok köztudottan fontos szerepet játszanak a sejtjeink energiatermelésében. Ez a B12-vitamin esetében sincs másként, de ez ráadásul részt vesz abban az útvonalban is, amely létrehozza és helyreállítja genetikai anyagunkat, a DNS-t” – mondja Cepinova.
„Ez az oka annak, hogy a B12-vitamin segíthet növelni az energiaszintet és támogatja a fizikai teljesítményt. Fontos az anyagcserében, segítve az elfogyasztott zsírok, fehérjék és szénhidrátok lebontását energiává, amelyet a szervezet hatékonyan tud felhasználni” – tette hozzá a szakértő.
Természetesen, ha az energiaszintünkre hatással van, akkor a hangulatunkra és az alvási szokásainkra is rányomja a bélyegét, ezért az általános rosszkedv és a nem megfelelő alvás is utalhatnak a vitamin hiányára.
„Ez a vitamin döntő szerepet játszik a hangulatot befolyásoló agyi vegyi anyagok előállításában, ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő mennyiségű B12-vitamint tartalmazó ételt fogyasszunk, vagy táplálék-kiegészítőkkel pótoljuk azt, ha nem tudjunk fenntartani a szükséges szintet pusztán táplálkozással” – mondta Cepinova.
A B12-szintedet könnyen ellenőrizheted a körmeid, a hajad és a bőröd alapján: ha például a körmeid a szokásosnál halványabbak és törékenyebbek, az vérszegénységre utalhat.
A B12-hiány a fehérvérsejtek fejlődését is befolyásolhatja, amelyek az immunrendszer optimális működéséhez szükségesek. Emellett a vörösvértestek termeléséhez is hozzájárul, amelyek oxigént szállítanak a testben.
„Annak biztosítása, hogy elegendő B12-vitaminhoz jussunk, elengedhetetlen a sejtek egészségének támogatásához és az immunrendszer erősítéséhez. Ha alacsony a B12-vitamin szintje, a szervezet nehezen tudja leküzdeni a fertőzéseket” – mondja a szakértő.