A felcsúti háza előtt kérdezték az egykori kormányfőt, aki néhány rövid mondattal reagált a jövőjét és az esetleges elszámoltatást érintő felvetésekre. Orbán Viktor az RTL Házon kívül stábjának válaszolt, miközben éppen egy kisbuszba készült beszállni, a riporter pedig több érzékeny politikai témát is érintett.
Az első kérdés arra vonatkozott, hogy szeretne-e még valaha Magyarország miniszterelnöke lenni. A volt kormányfő erre szűkszavúan reagált.
„Nem aktuális éppen, úgy látom” – mondta Orbán Viktor.
A beszélgetés ezután gyorsan az elszámoltatás kérdésére terelődött. Az RTL riportere arról kérdezte a korábbi miniszterelnököt, tart-e attól, hogy a jövőben őt vagy akár valamelyik családtagját jogi felelősségre vonhatják.
„Én? Ugyan már! Hát miért? A törvényeket betartom és betartatom, erre tettem esküt!” – fogalmazott a volt kormányfő.
A második cikk szerint Orbán Viktor még hozzátette: „Minden eskümet megtartottam, ezt is”, majd további kérdésekre már nem kívánt válaszolni.
Az RTL megkeresésének hátterében a Tisza Párt nemrég benyújtott alkotmánymódosítási javaslata áll. A párt azt kezdeményezte, hogy Magyarországon a jövőben legfeljebb két cikluson át lehessen valaki miniszterelnök. A javaslat elfogadása esetén Orbán Viktor többé nem térhetne vissza a kormányfői posztra.
A kezdeményezést a Fidesz máris „lex Orbánként” emlegeti, miközben a Tisza Párt szerint a módosítás nem személyes bosszú, hanem alkotmányos garancia lenne a túlzott miniszterelnöki hatalom korlátozására.
„Ez nem személyek ellen irányuló szabály, nem politikai bosszú, nem pillanatnyi politikai érdek által diktált rendelkezés, hanem egy alkotmányos garancia” – fogalmazott a parlamenti vitában Melléthei-Barna Márton, a Tisza Párt képviselője.
A felcsúti találkozásról készült rövid jelenet gyorsan elterjedt a közösségi médiában, különösen Orbán Viktor rövid, de határozott válaszai miatt.


