Ha nagyon le szeretnénk egyszerűsíteni a dolgokat, akkor a körmöt úgy is meghatározhatjuk, mint a bőr keményebb változatát. Valójában úgy a bőrünk, mint a hajunk és a körmeink is azonos felépítéssel rendelkeznek, mindegyiknél alap alkotóelem a keratin. A keratinnak védő szerepe van, segít megőrizni a bőr, haj, körmök szerkezetének felépítését.
Nem csak a hajunk és a bőrünk állapota árulkodhat az egészségügyi állapotunkról, hanem a körmeink is. Ha figyelmesen megvizsgáljuk őket, akár egy, a háttérben húzódó betegségre is felhívhatják a figyelmünket, csak tudnunk kell, hogy a körmök mely jeleire érdemes odafigyelni. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a körmök legtipikusabb jelzéseit, melyeket felismerve, elejét vehetjük a problémáknak.
1. Túl homorú, már-már kanálszerű körömforma
A körülötte lévő húsba túlságosan belevágó körömtípust nevezik kanál alakúnak, azért, mert annyira homorú, hogy a vízcsepp képes benne megállni. A kanál alakjára hasonlító körömforma több belső egészségügyi problémára utalhat, többek között a hemokromatózis nevezetű anyagcsere-betegségre, melynek következtében a máj túl sok vasat szív fel, ami felgyülemlik a szervezetben. De megemlíthetjük a vérszegénységet, pajzsmirigyproblémát és keringési zavarokat, mint más esetleges problémákat.
2. Púpos, buborékszerű körmök
A buborékszerű körmök olyankor alakulnak ki, mikor a köröm alatti bőr felduzzad ezáltal a körmöket is kidülleszti és olyanok lesznek, mint egy-egy buborék. Rendszerint fehéres színben figyelhetjük meg. Ezt a fajta körömtípust eléggé komoly betegségekkel hozzák összefüggésbe: AIDS, májbetegségek, tüdőbetegségek és gyulladásos bélbetegség.
3. Elszíneződött körmök
Az egészséges körmök rendszerint rózsaszínes-fehéres színben pompáznak. Ha időközben színt vált a körmünk, akkor az gyanúra adhat okot
Ha főleg szürkésbe vált át, az valamilyen vitaminhiányra utal.
Ha kékessé válik, akkor arra enged következtetni, hogy alacsony a szervezet oxigénszintje.
Pirosság esetén szívproblémára következtethetünk.
Rózsaszín nélküli fehér szín esetén májprobléma gyanúja léphet fel.
Fehér csíkok a köröm felszínén veseproblémákra utal.
4. Töredezett, beszakadt körmök
Ez a tünet legtöbbször bakteriális fertőzés eredménye, de olykor hormonegyensúlyi gondok is okozhatják. A körömfertőzést sokan nem veszik komolyan, de akár a köröm teljes elhalását is okozhatják, ha nem kezeljük ki rendesen.
5. Lyukacskák a köröm felszínén
Ez olyankor fordulhat elő, ha fizikailag sérül a köröm felülete, de súlyosabb esetekben cinkhiány, pikkelysömör, vagy valamilyen szöveti rendellenesség is okozhatja.
6. Párhuzamos csíkok, redők a körmön
Ez is szintén akkor jelentkezhet, ha a körmöt valamilyen bántódás éri. Például egy komolyabb betegség után jelenik meg, amely nagy lázzal járt, ami megviselte a körmök szöveteit. Viszont eredhetnek pikkelysömör vagy cinkhiányból is.
7. Rétegeire váló köröm
A köröm töredezettsége és lepattogása mellett egy másik igencsak zavaró tünet a rétegeire szétmálló köröm. Ez leginkább tápanyaghiányra utal. Pótold a hiányzó vitaminokat, főként a C-vitamint, folsavat.
8. Körömágygyulladás
A körömágy gyulladása legtöbb esetben a lupusz egyik melléktünete.
- Ha rendszeresen tapasztalsz elváltozásokat a körmöd felületén, akkor nem ártana konzultálni az orvosoddal, hátha hamarább észrevehetővé válik egy esetleges betegség. Viszont az is fontos, hogy mindig megfelelően ápold a körmeidet, mert nem csak a minőségüket őrizheted meg, hanem a körmök állapota sok mindent elárul az ember személyiségéről.
Tedd:
- Ha szükséges vigyél fel körömerősítőt.
- Szedj biotin tartalmú étrendkiegészítőt, mely segíthet helyrehozni a gyenge és töredezett körmöket.
- Óvatosan formázd a körmeidet, finom mozdulatokkal reszeld.
Ne tedd:
- Ne rágd a körmeidet!
- Ne erőltesd őket! (pl. kemény felület)
- Ne hanyagold el őket, ha problémát tapasztalsz, fordulj szakemberhez.
- Ne használj túl sok kémiai összetételű terméket a körmeiden.