Mikor még 17–18 éves az embergyermek, képes egyidőben tanulni, dolgozni, önkénteskedni, na és persze a bulik sem maradhatnak ki. Később azonban sokan rájönnek arra, hogy attól még, hogy keményen dolgoznak, nem biztos, hogy sikeresekké és jómódúakká válnak, és bármennyire is hihetetlen, de néha éppen kevesebb munkával juthatnak a csúcsra.
A siker kulcsa sokszor nem a kemény, kitartó munkában rejlik, hanem, hogy mennyire építjük fel okosan a vállalkozásunkat. Különbség van aközött, hogy elfoglaltak vagyunk, mert sok a munkánk, vagy pedig azért vagyunk elfoglaltak, mert hatékonyak és nyereségesek vagyunk. Meg kell tanulnunk azt, hogy miként lehet a legkevesebb befektetett energiából a legtöbb pénzt előteremteni.
Íme, 7 jótanács!
1. Nem érdemes túlórázni
1926-ban Henry Ford, a Ford Motor Company autógyártó vállalat alapítója, munkatársaival együtt rájött arra, hogy sokkal hatékonyabban fog zajlani a termelés, ha napi 10 óra helyett csak 8 órát, heti 6 nap helyett pedig 5 napot dolgoznak az alkalmazottak. 1980-ban a The Business Roundtable cikke szerint, ha egy vállalatnál az alkalmazottak két hónapon keresztül hetente 60 órát, vagy akár ennél többet dolgoznak, a produktivitás drámai módon csökkeni fog. Tanulmányok szerint már ha csak egy órával kevesebbet alszunk, másnap nőni fog az esélye annak, hogy rosszkedvűek, mogorvák leszünk, és a munkánkat sem tudjuk kielégítően elvégezni.
2. Ne mondjuk mindenre igent
Ha mindent elvállalunk, nem jut elegendő idő magunkra, azokra a dolgokra, amelyek fontosak számunkra. Végezzük el a következő tesztet, hogy megtudjuk mennyit ér valójában a saját időnk. Egy papírlapra írjuk le az összes aznapi teendőinket, majd rendszerezzük azokat, aszerint, hogy melyik fontos, és melyiket lehet később is elintézni. Sokan azért mondunk igent, mert nem akarunk konfliktusba kerülni, nem akarjuk azt, hogy mi legyünk a negatív szereplők. Viszont ennek az az ára, hogy magunkkal, a családunkkal, párunkkal kerülünk konfliktusba. A fölösleges dolgokra ne áldozzunk időt!
3. Hagyjuk, hogy mások is segítsenek, ne mindent magunk intézzünk
Eleinte mindig mindent magunk szeretnénk irányítani, elintézni. Ez viszont azt a veszélyt rejti magában, hogy viszonylag gyorsan kiégünk. Ha viszont találunk olyan embereket, partnereket, akikben megbízunk, és akik segíteni tudnak, már könnyebben fog menni a munka. Nagyon fontos dolog, hogy felismerjük azt, mikor segítségre van szükségünk. Egy ember sosem képes egyedül mindent elintézni, átlátni.
4. Ne legyünk perfektcionisták
Ha mindig a tökéletességre összpontosítunk, ez gyakran az előállítási folyamatokban fog gondot okozni, a tapasztalat ugyanis az, hogy a tökéletességre való görcsös törekvés negatívan hat a produktivitásra, a munkamorálra, így emiatt elmaradnak a kiemelkedő eredmények.
Íme pár negatívum, ha valaki perfektcionista vezető:
- túl sok időt veszít, mert egy problémára a lehető legjobb megoldást szeretné megtalálni
- szinte mindig halasztást kér, mert a tökéletes pillanatra vár, pedig ilyen momentum aligha létezik az életben
- hajlamosak belebonyolodni a részletekbe, ezzel pedig nem tudják átlátni az összefüggéseket
5. Fejlesszünk ki egy működő módszert a teendőink intézésére
A Tethys Solutins által készített tanulmány rámutatott arra, hogy amennyiben a munkaidőnk 30 százalékát arra fordítjuk, hogy az ismétlődő problémákra új megoldást keressünk, havonta 5 százalékkal fog esni a cég produktivitási szintje. Ezért érdemes egy állandó megoldást találni, amely a lehető legjobb megoldás az adott problémára.
6. A kísérletezés jó!
Főként, ha kreatív munkát végzünk, érdemes új, ötletes megoldásokon kísérletezni, mert így megnő az esélye annak hogy valami egyedit, újat találunk fel, amivel felvirágoztathatjuk üzletünket.
7. Ne dolgozzunk, ha nincs hozzá kedvünk
Időnként ki kell szellőztetni a fejünket, muszáj, hogy ne a munkánkkal foglalkozzunk, mert ez a termelés, a kreativitás kárára fog menni. A munkamániások képtelenek időt szakítani magukra, eltávolodni a mindennap feladataiktól, de muszáj erőfeszítést tegyenek a kikapcsolódásra, mert különben az egész céget tönkretehetik.