Szülőnek lenni nem kis feladat. Általában egy közös cél vezérli őket: jól felnevelni a gyermeküket, hogy az felnőttként is megállja a helyét az életben. De nem minden módszer működőképes és helyes. Ezt azonban nem mindig sikerül időben tudatosítani ahhoz, hogy ne okozzon később negatív következményeket.
Amennyiben egy olyan családban nevelkedtél, ahol a szüleid helikopterként köröztek feletted, amikor minden lépésedről tudniuk kellett, minden apróságról beszámolót vártak, amikor gyakorlatilag alig jutottál levegőhöz, mert annyira követtek a figyelmükkel, akkor biztosan elgondolkodtál már azon, vajon milyen hatással lehet ez a nevelési stílus a felnőtt életedre.
A gyermekkornak mindig következményei vannak a felnőtt éveinkre, ezért is nem mindegy, milyen alapokat kapunk a szüleinktől. De szerencsére mindig változtathatunk rajta, ma már a saját kezeinkben van az irányítás. Ismerd hát meg néhány jelét annak, ha „helikopterszülők” neveltek téged, illetve, hogy mit tehetsz most ellenük.
1. Nehézség a döntéshozatalban
Amikor valaki megkér, hozz meg egy döntést, te általában visszahárítod ezt a feladatot őrá? Ennek hátterében az állhat, hogy gyermekként a szüleid mindent eldöntöttek helyetted. Ezt szoktad meg, a szavaikat követve nőttél fel, így felnőttként új lehet számodra ez a feladat.
Ahhoz, hogy sikerüljön elsajátítani a döntéshozatal művészetét, előbb ki kell találnod, mit szeretnél. Nevezz meg három dolgot, amire vágysz. Talán nehéz lesz kitalálni, de apró lépésekkel és gyakorlattal beindul a gépezet, és menni fog!
2. Félelem a kudarctól
Egy olyan családban, ahol a szülők folyton a gyermekük mellett vannak, hogy segítsék, nemigen hagynak neki lehetőséget arra, hogy kudarcot valljon. Az érzés, hogy felnőttként egyedül maradsz, hogy már nem fogják a kezedet, felébreszti benned a rettegést. Mert úgy érzed, elvárják tőled, hogy jól teljesíts. Nem hagyhatod őket cserben. De fogalmad sincs, mit tegyél, ha elbuksz. Mert sosem hagyták ezt neked, hogy megtanuld. Ezt a leckét csak úgy sajátíthatod el, ha megtapasztalod. Gyermekként könnyebb, mert a tét nem olyan nagy. Felnőttként már nehezebb, de mindig tanulságos, és általában új lehetőséget teremt a sikerre.
3. Az önbizalom hiánya
A gyermekek sosem úgy jönnek a világra, hogy visszahúzódók, félénkek, önbizalomhiányosak. Valami azzá teszi őket az útjuk során, megbélyegzi őket. Ha a szülők állandóan a gyermekük körül röpködnek, nem engedik, hogy a teljes valójában tapasztalja meg a világot, akaratlanul is kiölik belőle az önbizalmat.
Azt fogják érezni, nem elég megbízhatóak ahhoz, hogy önállóságot kapjanak. Nem érzik magukat képesnek. És ez felnőttként lesz igazán fájó, amikor hirtelen helyt kell(ene) állnod. Kemény meló vár rád. Kezdd azzal, hogy minden dicséretet, amit kapsz, írd le és táplálkozz belőle. Idővel rá fogsz jönni, hogy több dologban vagy jó, mint gondolnád.
4. A megfelelés és a lázadás váltakozása
Egy állandóan megfigyelés alatt tartott gyermek általában mindenben meg akar felelni a szüleinek. Aztán egyszer csak megnyílik számára a horizont, és új dolgokat akar kipróbálni, sodródni akar az árral, ki akar rúgni a hámból.
Belecsöppen a megfelelés és a lázadás hullámvasútjába. Az elvárások szembemennek a valódi személyiséggel. Felnőttként ezt egyszerűbb kezelni: csak nem osztasz meg mindent a szüleiddel, amiről tudod, hogy nem szívesen hallanák. Hagyd ki ezeket a részeket, miközben maradj hű önmagadhoz.
5. Határokkal kapcsolatos kérdések
A helikopterszülők egyik alapelve, hogy a széltől is meg akarják óvni a gyermeküket. Ez azonban hosszútávon megfosztja a gyermeket attól, hogy kezelni tudjon bizonyos helyzeteket, hogy tisztában legyen a saját határaival. Mert nem tanították meg neki, ezt hogyan tegye. Az ilyen felnőttek képtelenek nemet mondani. Fontos, hogy meg tudjuk húzni a saját határainkat. Nehéz önismereti folyamat ez, de kitartó munkával nem lehetetlen a megvalósítása.
6. Nehézségek a függetlenséggel kapcsolatban
Amennyire nehéz döntéseket hozni, olyannyira bonyolult az önállóság is egy olyan felnőtt számára, akit gyerekként állandóan beborított a szülői gondoskodás. Számukra nagyon nehéz egyedül csinálni bármit is. A legjobb kiképzés ezen a téren, ha összeszeded a bátorságodat, és szembenézel a félelmeddel. Képes vagy rá, nincs szükséged senki jóváhagyására, hogy éld az életed úgy, ahogy neked jólesik. Gyerekként ez simán jött volna, felnőttként viszont keményen meg kell küzdened érte.
7. Az identitás hiánya
Ha egy olyan családban nőttél fel, ahol mindent tálcán kínáltak neked, nem engedték, hogy megvívd a saját csatáidat, ahol egy lépést sem tehettél önállóan, az eléggé hazavágja az öntudatot. Felnőttként, gyakorlatilag meg kell tanulnod, ki is vagy valójában. Mit szeretsz? Mit akarsz csinálni? Ha megtalálod ezekre a választ, máris megtetted az első lépést önmagad felé. Ne add fel, kutass magadban. És minden felfedezésed egy apró siker lesz, melyet kamatoztathatsz a hátralevő életedben.