Holotropikum7 esszenciális stratégia a krónikus betegségek elkerülésére!

7 esszenciális stratégia a krónikus betegségek elkerülésére!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egy friss statisztikai felmérés alapján 1980-óta a 2-es típusú cukorbetegek száma megháromszorozódott. Azt is előrevetítik, hogy a század közepéig a nyugati társadalmakban minden harmadik embert fog érinteni ez komoly betegség, és szintén a nyugati civilizáció lakosságának egyharmada az elhízással és ennek következményeivel is szembe kell nézzen. Ha nem szeretnénk mi is ebbe a kategóriába tartozni, akkor ideje lépni, és megelőzni a krónikus betegségek kialakulását.

Fotó: Flickr.com
Fotó: Flickr.com

Tehát a diabétesz és ennek következményei, mint a szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás, a rák, fogják leginkább veszélyeztetni a fejlett világ népességét. Ezzel kapcsolatban egy új terminust is emlegetnek, a kórt úgy nevezik, hogy az emberek (el)cukrosodása.

A szörnyű ebben talán az, hogy viszonylag kis odafigyeléssel, apró életmódváltással megelőzhető lenne a cukorbetegség, csak az embereket jelenleg leginkább a pénz, a hatalom érdekli, amiért bármit megadnának, ezért folyamatosan küzdenek, harcolnak, stresszelnek és rossz minőségű gyorsételeket fogyasztanak. Ha lesz is új ház, sportautó, anyagi biztonság, de ezzel együtt már a krónikus betegségek jelei is mutatkozni fognak.

1. Felejtsük el a cukrot

Főként az üdítőkben feloldott cukrok jelentenek veszélyt, és a sok szénhidrát, amiből a szervezet szintén cukrot állít elő és halmoz fel. Ez azért gond, mert nagyon megemelkedik az inzulintermelés, és egy idő után inzulinrezisztencia alakul ki, és máris az ajtóban kopogtat a 2-es típusú cukorbetegség. Egyre többször gyulladnak be a ízületek, megemelkedik a vérnyomás, depresszió ütheti fel a fejét és a libidószint is csökkenni fog. Hogy mindezt elkerüljük, egyszerűen intsünk búcsút a cukornak, lehet anélkül is teljes, édes életet élni.

2. Vásároljunk feldolgozatlan élelmiszereket

Az alapélelmiszereket igyekezzünk beszerezni egészben. Vásároljunk helyi termelőktől, vegyük meg a csirke-, disznóhúst úgy, ahogy van és készítsük el mi magunk. Ugyanígy járjunk el a gyümölcsök, zöldségek esetében is, a friss, háztáji termést válasszuk, mert azok nem tartalmaznak semmilyen tápszert, műtrágyát, így a máj méregtelenítő munkáját is könnyebbé tesszük, és a cukorbetegséget is elkerülhetjük.

3. Fogyasszunk vitaminokban és tápanyagokban gazdag eledeleket

Ezek a fontos anyagok segítenek a sejteknek és enzimeknek abban, hogy hatásosabban bontsák le a cukrokat, zsírokat. Szakértők azt ajánlják, hogy legalább mindennap 1-2 gramm Omega 3 zsírsavat juttassunk be a szervezetünkbe, D3 vitaminból is 1000–2000-es nemzetközi egységűre lenne szükség, naponta kétszer vegyünk be 300–600 mg-os alfa-liponsavból is.

4. Rendszeresen mozogjunk

Már napi 30 perc gyaloglás hozzásegít ahhoz, hogy csökkenjen a vércukorszint és az inzulintermelés. A legjobb az lenne, ha rendszeresen mozognánk, minimum 30 percet. Ez kezdetben lehet egy kis séta, majd tempósabb gyaloglás, kocogás, szaladás, kerekpározás stb. A jobb hatás reményében egy hétből hat napot áldozhatunk a testmozgásnak, mindössze egy órát kell rászánni, és máris sokat tettünk az egészségünkért. Válasszunk olyan mozgásformát, amely szívünket arra ösztönzi, hogy 70–80 százalékban dolgozzon és pumpálja az oxigénben gazdag vért a szervekhez, sejtekhez.

5. Aludjunk jól

Ha nem alszunk eleget, akkor annak káros hatása lehet az anyagcserére nézve, nőhet az édesség iránti vágyakozás, megemelkedik a vércukorszint, ezzel pedig nő a cukorbetegség kockázata, hiszen egy tanulmány szerint a kevés alvás inzulinrezisztenciát okozhat. Törekedni kell arra, hogy legalább nyolc órát nyugodt alvással töltsünk, ebben segítenek az illóolajak, vagy éppenséggel egy kényeztető, nyugtató habfürdő.

6. Csökkentsük a stresszt

Ez is fontos szempont, hiszen aki állandóan stresszben él, annál folyamatos az inzulintermelés, és a koritizol nevű stresszhormon káros hatása tönkreteheti az emésztést, vagy épp ellenkezőleg, étvágygerjesztő hatást válthat ki, ami elhízáshoz és cukorbetegséghez vezethet. A stressz az élet velejárója, teljesen nem lehet kiiktatni, de kontrollálni lehet: végezzünk légző-gyakorlatokat, jógázunk, meditáljunk, vagy sportoljunk.

7. Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra

Szintén tanulmányok világítanak arra rá, hogy azok, akik rendszeresen felkeresik családorvosukat, és kivizsgálást kérnek, kétszer nagyobb eséllyel maradnak egészségesebbek, mint hanyagabb társaik. Az vizsgálatok alapján megtehetik a szükséges lépéseket, változtathatnak az étrendjükön, életvitelükön, így a meghízást, cukorbetegséget és a többi krónikus kórt hatékonyabban előzhetik meg.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek