A szerelem feltölt, elvakít, inspirál, boldoggá tesz. És még sorolhatnánk. Sokan csodának tartják, amely az ember szívét megdobogtatja, lelkét kiszínezi. Van viszont még egy fontos szerv, amelyre nagy hatást gyakorol ez az elsöprő érzés: ez pedig az agyunk.
Mikor fülig szerelembe esünk, akkor bizonyos agyi területek hihetetlen aktivitásba kezdenek, a más területek pedig szinte teljesen leállnak. A szerelemes ember gondolkodása hirtelen megváltozik.
1. A szerelem függővé tesz
Talán találkoztunk azzal a mondással, hogy a szerelem olyan, mint egy drog. Ebben van némi igazság, ugyanis a szerelem-érzet az agy azon területén alakul ki, ahol a függőségek is, eufória tölt el és azt érezzük, arra vágyunk, hogy még több ilyen pillanatot élhessünk át. Az biztos, hogy ez a függőség egészségesebb, mint a tudatmódosító szerek.
2. Két személyben kezdünk gondolkodni
Ha az ember szerelmes, akkor már nem fog úgy kezdeni egy mondatot, hogy: én, én, én. A szóhasználatban megjelenik a többes szám, azaz „mi így szeretjük”, „mi ide megyünk”, „mi ezt csináljuk”. Egy tanulmányban kimutatták azt, hogy azok az emberek, akik egyes szám, első személyben beszélnek, sokkal hajlamosabbak a depresszióra, magányosabbnak érzik magukat, mint azok, akik úgy indítanak egy beszélgetést, hogy „mi”, „nekünk”.
3. A szerelmesek többet élnek
A szerelemből adódó örömök, eufórikus élmények a szív egészségére is jó hatással vannak, de mentálisan is épek maradnak azok az emberek, akiknek van párjuk és szeretik egymást. Ezt is tanulmányokkal igazolták, hiszen a vizsgálatok során az derült ki, hogy a szerelemben élő, boldog emberek jobb egészségnek örvendenek, kevesebbet betegeskednek, mint az egyedülélők.
4. Bizalomban jobb élni
A szerelemben élők számíthatnak egymásra, a másik támogatására, ha baj van, és ez rendkívül fontos. A kutatók ugyanakkor arra is rájöttek, hogy mikor szerelmesek leszünk, akkor a racionális gondolkodásért felelős agyi terület majdnem szó szerint kikapcsol. Kevésbé leszünk kritikusak, nem teszünk megjegyzéseket, türelmesebbé válunk.
5. Kevesebb lesz a stressz
Ha idővel a szerelem lángja kisebb is lesz, az agyunk mégis emlékezni fog arra, hogy milyen megnyugtató érzés, mikor odabújunk a párunkhoz. Arra is rájöttek a szakértők, hogy például mikor kézen fogva sétálunk az utcán, nagymértékben csökken a stressz, a vérnyomás kisebb lesz, még akár a fizikai fájdalmak is enyhülhetnek.
6. Ragyogni fogunk!
A tudomány emberei azt is megfejtették, hogy mi a hosszantartó párkapcsolat titka. Olyan embereket vizsgáltak, akik fülig szerelmesek voltak a párjukba, hacsak egy képet mutattak róluk, a szerelmesek agyában az idegsejtek „örömükben majdnem kiugrottak a bőrükből”, egyszerűen felvillanyozták a vizsgált személyt. Ez természetesen nagy örömteli érzéssel is párosult, és a stressz szintje is csökkent.
7. Biztonságban érezzük magunkat
Ahogyan a kisbabák biztonságban érzik magukat édesanyjuk mellett, úgy a szerelmes párok is megnyugszanak, lehiggadnak társuk karjaiban. Egy erős örömérzet árasztja el a testet, így azok az agyterületek, amelyek a félelemért és a negatív érzésekért felelősek, egy időre biztosan megszűnnek működni.