A szülők és a nagyszülők a gyerekek első kapcsolódási pontjai a világgal, ezért ők az elsődleges tanáraik is, akik formálni kezdik őket.
„A gyerekek olyanok, mint a szivacsok, folyamatosan magukba szívják és internalizálják a hallottakat” – mondja Dr. Crystal Saidi pszichológus. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mit és hogyan mondunk a gyerekeknek – írja a Yahoo.
6 kifejezés, amit a gyerekpszichológus szerint minden szülőnek és nagyszülőnek használnia kellene
1. Szeretlek
Bár természetesnek vehetjük, fontos, hogy ki is mondjuk az érzéseinket. A pszichológus szerint ez kulcsfontosságú a gyerek biztonságérzetének és önbecsülésének erősítésében, ugyanakkor abban is segít, hogy ő is könnyebben ki tudja fejezni az érzéseit, hiszen a gyerekek elsősorban abból a példából tanulnak, amit maguk előtt látnak.
2. Rendben van, ha így érzel
Az érzéseket érvényesíteni kell. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden viselkedés, például a hiszti is elfogadható, de a mögötte álló érzelem igen.
„Ezt a kifejezést különösen fontos használni, amikor a gyerekek nagy érzéseket élnek át, például félelmet, szomorúságot vagy frusztrációt” – mondja Dr. Saidi. „Ez megmutatja nekik, hogy az érzelmeik jogosak.”
3. Sajnálom
Természetes, hogy a szülők is hibáznak, és ezt fontos elismerni, mivel felelősségvállalásra tanítja a gyerekeket, ráadásul a kölcsönös tisztelet és bizalom építéséhez is hozzájárul a felnőtt és a gyerek közötti kapcsolatban.
4. Nem baj, ha hibázol, ebből tanulhatsz
Fontos, hogy megmutassuk a gyerekeknek, hogy ez is az élet természetes része, és senki sem tévedhetetlen. Ezzel arra bátorítjuk őket, hogy ne adják fel, és segítünk, hogy rugalmasabbak legyenek az akadályokkal szemben.
5. Büszke vagyok rád
A pszichológus szerint rendkívül fontos, hogy kimondjuk, amikor büszkék vagyunk a gyerekre, mert bár lehet, hogy a szülő számára ez egyértelműnek tűnik, nem biztos, hogy a gyerek valóban tisztában van vele.
„Ez segít az önbecsülés és az önbizalom növelésében” – mondja a szakértő.
6. Hiszek benned
Ez az egyszerű mondat szintén fontos az önbizalom fejlesztéséhez. „Azt mutatja, hogy bízol a képességeikben, még akkor is, ha ők kételkednek önmagukban” – mondja Dr. Saidi. „Ez különösen hasznos lehet, amikor új dolgokat próbálnak ki.”
Mi az, amit soha nem szabad mondani a gyereknek?
A pszichológus nem konkrét kifejezések kerülését javasolja, sokkal inkább bizonyos kifejezésmódokat és viselkedésformákat, például a durva kritikát, a más gyerekekkel való összehasonlítást, a fenyegetést és az érzések elutasítását.