Ha az iskola nem egy vonzó hely, ahol a tudásra, újdonságokra szomjazó gyerekek jól érezhetik magukat, akkor bizony kialakul az a magatartás, amit iskolaundornak hívnak. Ilyenkor a gyerekek különböző trükköket is bevethetnek, csakhogy otthon maradhassanak, ami végül senkinek sem jó. Sem a diáknak, sem a szülőknek, sem az oktatási rendszernek.
Szakértők 5 tanáccsal álltak elő, amelyek segíthetnek megkedveltetni a tanulást, az iskolába járást a gyerkőcökkel.
1. A tanulás, az iskola szórakoztató is lehet
Az iskola, a tanulás nem feltétlenül kell a szigorról szóljon, hanem egy olyan hely kellene legyen, ahol hasznos, és érdekes dolgokat tanulhatnak a gyerekek. A játék is fontos szerepet kellene kapjon, hiszen ez az egyik legösztönzőbb módja a tudástár bővítésének. A kellemes környezet is fontos, ahol a diákok jól érezhetik magukat. A kreativitás is nagyon hasznos, csak szabadjára kell engedni a fantáziát, és máris könnyebben megy a be a fejükbe a tanulni való.
2. A szabadidő nagyon fontos
Az egyik legnagyobb hiba, hogy a tanárok, szülők úgy gondolják, hogy minden egyes perc, amit a gyerek nem a tanulással tölt, elvész, így még a vakációban is naponta több feladat megoldására kötelezik a tanulókat, akiknek sokkal nagyobb hasznukra lenne a pihenés, a játszás, a kalandok keresése, a mozgás. Ami a fejlődés szempontjából elengedhetetlen. Elég az iskolai év, amikor szinte minden perce be van osztva, szünidőben engedjük, hogy az csináljon, amihez kedve van.
3. A példamutatás ereje
Annál nincs jobb tanítási módszer, mint a példamutatás. A gyerekek ugyanis utánozzák a felnőtteket, és azokat az értékeket építik be személyiségükbe, amelyeket odahaza látnak, hallanak. Így ha anyuka, vagy apuka gyakran hangoztatja, hogy ő mennyire nem szeretett iskolába járni, de a gyerekére nézve azt mondja, hogy “neked bizony kell járnod, hiszen fontos a tanulás”, a gyerek összezavarodik, és pár év múlva könnyen iskolakerülővé válik.
4. A házi feladat nem lehet büntetési eszköz
Ha a gyerek valami rosszat követ el, sose használjuk büntetésül a házi feladatot, mert ezáltal könnyen teszi egymás mellé a két dolgot: “a házi feladat rossz, ezt érdemlem, ha valami bajt csinálok”. Ez megint senkinek sem jó, ezért sose büntessük a házi feladattal gyermekünket.
5. A kommunikáció a kulcsa mindennek
Nagyon fontos, hogy bármilyen kérdés, probléma is merüljön fel a tanulással, a gyerek tudja elmondani a szüleinek, hogy mik zavarják, miért nem szeret iskolába járni. A megoldás érdekében, akár a pedagógusok bevonásával egy tervet kell kidolgozni, amit a gyereknek is el kell mondani. A megértés, az együttérzés, a szeretet csodákra képes.