Az élet egyik nagy feladata, hogy gyerekünknek megadjunk mindent, amit tudunk. Úgy a megfelelő életfeltételeket, mint a nevelést is, hiszen a cél az, hogy öntudatos, tisztességes felnőttek váljanak belőlük, akik képesek vállalni a felelőséget is tetteikért.

A szülői minta nagyon fontos, és egyáltalán nem könnyű jó szülőnek lenni, de igyekezzünk a legjobbat kihozni magunkból. Itt van most 5 jótanács, ami segít abban, hogy kellemes családi légkört teremtsünk odahaza és jól kijöjjünk a gyerkőcökkel.
1. Napi program
Alakítsuk ki a napi programot: hogy mikor reggelizünk, mikor mit csinálunk, minek jött el az ideje. A gyerekek is könnyen hozzászoknak ehhez, és biztonságban is érezik magukat, hogy rend van körülöttük, béke van a családban. Nem kell másodpercre lebontott programot kidolgozni, elég annyi is, hogy vacsora után meg kell fürdeni, majd irány az ágy. Itt fontos, hogy legyünk következetesek, hiszen az nem tesz jót, hogy ma valami így van, holnap meg a feje tetejére állítunk mindent, és azt sem tudják, hogy most mi következik.
2. Őrizzük meg a nyugalmunkat
Ha már kialakult egy rend a hétköznapokban, akkor igyekezzünk azt valamelyest megőrizni. Ha a gyerekek megszokták, hogy minden este mesét olvasnak nekik, akkor tegyünk eleget ennek, és ne hagyjuk abba. Minden nyugodt pillanatot ragadjunk meg, és töltsük a családunkkal ezeket a perceket.
3. Családi kupaktanács
Érdemes egy héten egyszer egy kis családi összejövetelt tartani, amikor együtt van mindenki, a problémákat is meg lehet tárgyalni, így idővel szoros kötelék alakulhat ki mindenki között, és egy összetartó, segítő család születhet. A lényeg, hogy beszélgessünk, mindenki véleményét hallgassuk végig, lehet nosztalgiázni is, ami szintén egy összekovácsoló erő.
4. Legyünk nyíltak, és őszinték
A gyerekeknek nem lehet csak úgy megmondani, hogy ezt, vagy azt ne tegyék. Érvelni kell, ami nem könnyű, de el kell mondani a különböző változatokat, hogy „ha ezt így csinálod, lehet, hogy nem fog működni a dolog”, vagy „szerintem ez így lenne jó”. Utána már az ő dolga, hogy milyen megoldást választ. A lényeg, hogy mondjuk el őszintén, hogy mit gondolunk, és hagyjuk a döntést rá a gyerekre.
5. Legyenek barátaink, és ne féljünk segítséget kérni
Az ember mivel társas lény, mindig is nagyobb biztonságban érezte magát, ha tudta, hogy számíthat a közösségre, amelyben él. Ez a családok esetében is így van, hiszen megnyugtató érzés, hogy ha bármilyen probléma is adódik, van a közelben egy család, akire számíthatunk, akikkel megbeszélhetjük a kételyeinket, aggályainkat. Ez már önmagában jó érzéssel tölt el, így legyünk barátságosak, nyitottak.