Holotropikum5 egészségtelen étel, amit egy táplálkozási szakértő szerint messziről el kellene kerülnünk

5 egészségtelen étel, amit egy táplálkozási szakértő szerint messziről el kellene kerülnünk

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az alapszabály, amit már valószínűleg mindenki ismer, úgy hangzik, hogy amíg mértéket tartunk, bármilyen ételt nyugodtan fogyaszthatunk, de Keri Glassman táplálkozási szakértő szerint igenis vannak „rossz ételek”, amiket nem árt kerülni.

Bár természetesen vannak alkalmak, amikor mindannyian engedünk a kísértésnek, de ettől még nem leszünk „rossz emberek”. A szakértő szerint ez az az 5 étel, amit mindenképpen kerülni kellene!

1. Virsli és egyéb feldolgozott húsok

A dietetikus szerint a feldolgozott húsok általában véve a legrosszabb dolgok közé tartoznak, amiket a szervezetünkbe juttathatunk. Magas a nátrium- és telített zsírtartalmuk (ezek nem a jó fajta zsírok, mint például az, ami a kókuszban található), és tele vannak nátrium-nitrittel (ez egy általánosan használt tartósítószer, amely színt és ízt ad a húsoknak), valamint gyakran más vegyi anyagokkal és színezékekkel is.

A feldolgozott hústermékek és vörös húsok gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható a szívkoszorúér-betegség és a cukorbetegség nagyobb gyakoriságával, ugyanakkor a vastag- és végbélrák kockázatát is növeli.

2. Perecek

A látszólag ártalmatlannak tűnő kis sós perecek valójában színtiszta finomított szénhidrátból állnak, nem tartalmaznak sem rostokat, sem fehérjéket vagy egészséges zsírokat, és semmilyen egészségügyi előnyük nincs. Vagyis nem sokkal jobb, mintha cukorkával tömnénk magunkat.

A szakértő szerint, ha nassolni támad kedvünk, érdemes ezek helyett a sós ropogtatnivalók helyett inkább egy marék diót vagy más, rostban gazdag rágcsálnivalót választanunk.

A kutatások szerint a magas rosttartalmú teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag étrend csökkenti a szívkoszorúér-betegség és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Azt is kimutatták, hogy azoknak az embereknek, akik teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasztanak, jobb a lipid profiljuk (ez lényegében a vér koleszterin és triglicerid szintjét jelenti) és a glikémiás válaszuk (ez a vércukorszint változásait jelenti), mint azoknak, akik finomított gabonaféléket fogyasztanak.

3. Diétás üdítőitalok

Csak azért, mert valami kalóriamentes, még nem jelenti azt, hogy vegyszermentes is. A diétás üdítőkben található mesterséges édesítőszerek beindítják az inzulintermelést, ami zsírraktározási üzemmódba állítja a szervezetet, és súlygyarapodáshoz vezethet, még akkor is, ha maga az üdítő nem tartalmaz kalóriát.

A diétás üdítőket a metabolikus szindróma fokozott kockázatával is összefüggésbe hozták a hagyományos üdítőkhöz képest. Metabolikus szindróma alatt azt értjük, amikor az anyagcserének több egymással párhuzamos zavara is van. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy diétás kóla helyett inkább hagyományosat kellene fogyasztani, a legjobb, ha a szimpla ásványvíz mellett maradunk.

4. Feldolgozott pékáruk és sütemények

Ezek a készen csomagolt finomságok, amik hosszú ideig elállnak, és a csomagoláson hosszan sorakozik az összetevők listája, szintén kerülendőek. Finomított cukorral, finomított búzalisztből, hidrogénezett olajokkal (egészségtelen transzzsírokkal) és egy csomó más vegyszerrel és mesterséges összetevővel készülnek. A transzzsírokat kutatások összefüggésbe hozták a szívkoszorúér-betegséggel, a hirtelen szívmegállással és a cukorbetegséggel is.

A táplálkozási szakértő szerint, ha mindenképpen vágyunk valamilyen finom péksüteményre a kávénk mellé, jobban tesszük, ha házilag készítjük el azt, egy kicsit egészségesebb hozzávalókból. Arról nem is beszélve, hogy így az otthonunkban is finom péksütemény illat lesz majd.

5. Élénk színű, mesterséges színezékeket tartalmazó chipsek

Ezek a sokak által kedvelt finomságok tele vannak sóval, vegyszerekkel és mesterséges színezékkel. Lehet, hogy jó ízük van, de a lehető legegészségtelenebb dolgok közé tartoznak.

Ezeket a dietetikus szerint mindenképpen kerülnünk kell, de ha élénk színű ropogtatnivalóra vágyunk, használhatunk kurkumát színezőanyagként, ez a gyulladáscsökkentő hatással is bíró fűszer ugyanis élénk sárga, narancssárga színt ad az ételeknek. Választhatunk például GMO-mentes pattogatott kukoricát, amit forró levegővel működő gépben pattogtatunk ki, olaj nélkül.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek