4 szülő viselkedésminta, amely a későbbiekben megakadályozza, hogy a gyerekből sikeres, öntudatos felnőtt váljon!
Dr. Tim Elmore pszichológus kutatásaiból kiderül, hogy melyek azok a leggyakoribb nevelési hibák, amelyek aláássák a gyerekek önbizalmát már egész kis korukban, ezzel megnehezítve azt, hogy később, felnőtt korukban sikeresek, magabiztosak legyen.
Íme most 4 ilyen szülői hiba, amit senkinek sem lenne szabad elkövetni.
1. Nem szabad mindentől megóvni a gyereket
Nincsenek könnyű helyzetben a szülők, mivel ma sokkal jobban oda kell figyelni a gyerekek biztonságára, főként a nagyobb városokban, de ez még nem jelenti azt, hogy teljesen burokba kell nevelni, elzárva a külvilágtól, ahol igenis történnek rossz dolgok.
A pszichológusok azt figyelték meg, hogy az a gyerek, amelyik nem játszik kint a szabadban, és nem tudja felfedezni a környezetét, felnőttként akár több fóbiával is szembe találhatja magát. Igenis, hagyni kell, hogy a gyerkőc elessen, és sebeket szerezzen, mert ez a normális 4-5 éves kortól kezdve, mert így tanul, így fog legközelebb jobban vigyázni, és lelkileg is így válik erősebbé.
Ha mindentől megvédik a szülők a csemetét, megkímélik a problémáktól, abból a gyerekből egy arrogáns, önbizalomhiányos felnőtt válhat.
2. Elkényeztetés
A mai szülők önbizalma már nem olyan, mint az egy-két generációval ezelőttieké, így folyamatosan aggódnak, dédelgetik a gyereküket, mindent igyekezve megadni nekik, elvégezni helyettük. Csak ha ez így van, a gyereknek már nem marad semmi tanulnivaló, csak a zsarnokoskodás fejlődik tovább, “mert úgy is anya, vagy apa megcsinálja helyettem”, ám később, mikor nem lesznek ott a szülők, már nem fogja tudni elintézni a dolgait, ami frusztrálttá teszi.
3. “Mit kell és mit illik”
Nem lehet mindig, mindenkor megmondani a gyereknek, hogy bizonyos helyzetekben mit kell, mit illik csinálni. Hagyni kell, hogy rájöjjön magától. És hogy jön rá magától? Ha a felnőttek hitelesen viselkednek. Tehát hiába mondjuk, hogy anyát, apát szeretni kell, ha a gyerek ezt nem érzi, nem látja a szülein. Hagyni kell, hogy megtapasztalja azt, hogy mit jelent a szeretet, hogy ő jöjjön rá.
4. Néha osszuk meg a múltbéli hibáinkat
A tinédzser már a saját feje után megy, amit szinte lehetetlen megakadályozni, de ha néha leülünk vele, és elmondjuk, hogy mi milyen hibákat követtünk el az ő korában, akkor lehet, hogy tanulni fog belőle. Ettől függetlenül lesznek gondok, de biztosítsuk arról, hogy mi mindenben segíteni fogunk, kerüljön bármekkora bajba.