Nincs ember, aki ne nézett volna szembe a stresszel élete során. Egyesek jól tudják kezelni az ilyen szituációkat, míg másokat nagyon megvisel, szélsőséges esetben pedig depresszió is lehet a vége.
Íme, 4 olyan módszer, amellyel jelentősen csökkenthetjük a stressznek életünkre gyakorolt hatásait:
1. Beszéljünk pozitívan magunkhoz: mindenki szokott beszélni magához, ezért amikor így teszünk, próbáljunk pozitív gondolatokat közvetíteni önmagunk felé. Mondogassuk gyakran, hogy „Meg tudom csinálni!”, „Képes vagyok rá!”, és kerüljük a negatív szófordulatokat. A negatív szavak növelik a stresszt, ezért meg kell tanulnod, hogyan fordítsd át mindezt pozitív megközelítésbe. Sokat segít, ha naponta több alkalommal, több élethelyzetben is pozitívan beszélünk magunkhoz. Legyen az autóban, az irodában, sorban álláskor, bárhol találunk néhány percet a pozitív önmegerősítésre.
2. Sürgősségi stressz-stopper: számos stresszes helyzettel találkozhatsz nap, mint nap. A stresszt kiválthatja a szegényes kommunikáció, a túl sok munka, a mindennapi problémák. Próbáljuk ki a következő módszereket:
- Számolj el tízig, mielőtt beszélnél.
- Vegyünk 3-5 mély lélegzetet.
- Hagyjuk magunk mögött a stresszt kiváltó szituációt, és mondjuk azt, hogy később rendezzük.
- Sétálj egyet.
- Ne félj azt mondani, hogy sajnálod, ha hibát követtél el.
- Vedd 5-10 perccel előbbre az órádat, hogy ne késs el sehonnan.
- Bonts apróbb szeletekre a nagy problémát, és egyenként próbáld megoldani őket.
- Vezetés közben hajts a lassú sávon, így nyugodt maradsz.
- Szagolj meg egy rózsát, öleld meg egy szeretteted, mosolyogj a szomszédra.
- Meditálj, imádkozz, hogy kitörhess a negatív körforgásból.
3. Találj örömöket: a stresszel való küzdelem egyik legtermészetesebb módja, ha örömöket keresünk a környezetünkben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, hisz számos örömforrás létezik körülöttünk, csak észre kell venni. Vezessünk, ha az okoz örömet, beszélgessünk a barátainkkal, vagy olvassunk egy jó könyvet. Határozd el, hogy legalább egy dolognak örülni fogsz naponta, még akkor is, ha csupán percet foglalkozol vele. Néhány ötlet: kezdj bele egy projektbe (olajfestészet, rajzolás, írás stb.), folytasd régi hobbidat, olvass, találkozz a barátaiddal, golfozz, teniszezz, horgolj, varrj, hallgass zenét, sakkozz, sétálj a természetben, írj bakancslistát, nézd újra gyerekkorod kedvenc filmjeit, társasjátékozz stb.
4. Relaxálj naponta: a relaxáció több annál, mint hogy beleülünk a kedvenc fotelünkbe és bámuljuk a tévét. Relaxáció közben le kell nyugtatnunk s testet és a lelket. Az állapot elérésére számos meditációs és jóga módszer létezik, de otthon is bátran lehet kísérletezni. A relaxáció minden más tevékenységhez hasonlóan gyakorlást igényel. Az egyik praktikus otthoni módszer a következő: reggel vagy este helyezzük kényelembe magunkat a földön, kezeink legyenek az ölünkben, de le is feküdhetünk. Képzeld el, hogy egy békés helyen vagy, rögzítsd ezt a képet a fejedben, majd lassan lélegezz mélyeket legalább 10 percig. Naponta egy alkalommal 5-10 percig végezzük el a gyakorlatot, jelentősen csökkenthetjük általa a napi stressz hatásait.