A húgyúti fertőzések általában bakteriális eredetűek, melyek azonban károsíthatják a veséket, a húgyhólyagot, a húgyvezetékeket vagy a prosztatát. Bárkinél előfordulhat ez a fertőzés, de a legnagyobb létszámban mégis a nők esnek áldozatául.
Tünetei között találjuk a gyakori vizelési ingert, a fájdalmas vizelést, alhasi fájdalmakat. Idősebbek esetében ezek a tünetek akár el is maradhatnak. A fertőzés kivizsgálása a vizelet laboratóriumi vizsgálata alapján bizonyítható.
Ha hajlamosak vagyunk erre a fertőzésre, ajánlott olyan étrend kiegészítők használata melyek csökkentik a kialakulás kockázatát.
Az alábbiakban bemutatunk hármat ezekből a hatásos gyógy készítményekből!
D–Mannóz
A D–Mannóz-t, természetes antibiotikumként is emlegetik, mely nagyon hatásos a húgyúti fertőzés megelőzésében és kezelésében. A mannóz, egy egyszerű cukor, mely molekuláris tükörképe a glükóznak. Míg a mannóz a természetben számos gyümölcsben és zöldségben előfordul, ezekből való kinyerése kissé megváltoztatja ennek a szerkezetét, mivel a kivont anyag az úgynevezett D-mannóz.
A mannóz megtalálható kis koncentrációban az emberi test szöveteiben, de elsősorban a gyümölcsök és a zöldségek tartalmazzák. Az alma, az áfonya, az őszibarack tartalmazza nagy mennyiségben, de a vörös áfonya az egyik legjobb forrása a mannóznak. Ezen felül, a mannóz természetesen előfordul a kukoricában és a burgonyában, valamint a különböző gombákban és penészgombákban.
A D-mannóz néven forgalmazott porokat és tablettákat, a bükkfa, illetve a nyírfa rostjaiból nyerik ki.
A mannóz egy hatékony alternatíva a hagyományos antibiotikumokkal szemben, melyekkel a húgyúti fertőzések kezelhetőek. Ezeket általában az úgynevezett Escherichia vagy az E-coli baktériumok okozzák. Az E-colin apró szőrök vannak, az úgynevezett fimbriumok, melyek rácsatlakoznak a húgyhólyag és a húgy utak falára. Az antibiotikumok egyszerűen elpusztítják az E-colit, a mannóz pedig csak apró szőreit távolítja el, melynek következtében nem tudnak megkapaszkodni a húgyhólyag falán, így a vizelettel együtt távoznak. Használat során nem károsítja a bélbolyhokat, nem emeli a vércukor szintet, ezért cukorbetegek is szedhetik.
Vörös áfonya kivonat
A vörös áfonyát már az ősidők óta használták különböző betegségek kezelésére. Rendkívül gazdag antioxidánsokban, citrom- és tejsavban, A, B2, C, E vitaminokban valamint ásványi sókban. Köszönhetően gyulladás csökkentő és hashajtó hatásának, a vörös áfonyát a természetes antibiotikumok közé sorolják.
Olyan panaszok enyhítésére ajánlott, mint a vese betegségei vagy nőgyógyászati panaszok, ugyanakkor tisztítja a vizeletet. Megakadályozza a baktériumok szaporodását, melyek a húgyúti fertőzés okozói.
Probiotikumok
A szervezet „jó baktériumaiként” is emlegetett probiotikumok, a bélflórában helyezkednek el, és feladatuk féken tartani a „rossz” társaik elszaporodását. Egy húgyúti fertőzés antibiotikummal való kezelése után, javasolt probiotikum használata, hogy visszaállítsuk a bélflóra egyensúlyát.
Amerikai kutatások szerint, a Lactobacillus rhamnosus és a Lactobacillus fermentum megakadályozzák a baktériumok számára a húgy utak falán való megtapadásukat.
Egy ilyen probiotikum kúrát azonban hosszú hónapokon keresztül érdemes folytatni a kívánt hatás elérése érdekében.
Azonban figyeljünk arra, hogy panaszok felmerülése estén, kérjük ki az orvos tanácsát, mert nem minden estben elégséges ezeknek a készítményeknek a használata a gyógyulás elérése érdekében.