AktuálisDecember 21. téli napforduló. Miért ez az év leghosszabb éjszakája?

December 21. téli napforduló. Miért ez az év leghosszabb éjszakája?

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A téli napforduló egy különleges pillanat a csillagászati naptárban, amelyet a Föld tengelyének a Naphoz viszonyított szélsőséges dőlése határoz meg. 2024-ben a téli napforduló december 21-én lesz, ez a nap jelzi az északi féltekén a tél, a déli féltekén a nyár kezdetét, ilyenkor a nappal a legrövidebb és az éjszaka a leghosszabb az egész évben.

A napforduló akkor van, amikor a Föld tengelye leginkább a Nap felé hajlik. Ez évente kétszer történik: júniusban (nyári napforduló) és decemberben (téli napforduló).

A téli napforduló idején a Föld tengelye úgy dől, hogy az északi félteke a Naptól távolabb mutat. Ez azt jelenti, hogy a napsugarak kisebb felületen érik a Földet, és a nappal sokkal rövidebb, az éjszaka pedig hosszabb lesz.

Miért a téli napforduló az év leghosszabb éjszakája?

Az év leghosszabb éjszakája a téli napforduló környékén van, mivel a Föld tengelye a Naphoz képest nagyon nagy szögben van. Ebben az időszakban a Nap az égbolt legalacsonyabb pontján van, így nagyon rövid egy nap. Ahogy a Föld továbbra is a Nap körül kering, a nappalok fokozatosan hosszabbodnak, az éjszakák pedig rövidülni fognak.

A téli napforduló környékén a Nap soha nem kel fel túl magasra az égen, különösen az Északi-sarkkör közelében. Az északi féltekén egyes helyeken, például a sarkvidékeken a sarki éjszaka” jelzi, hogy télen a Nap egyáltalán nem emelkedik a horizont fölé.

A téli napforduló idején a Nap tehát a déli féltekén, az Egyenlítőtől délre eső legnagyobb szögtávolságban, 23° 27′ déli irányban van, napi mozgását az égi egyenlítővel párhuzamos kör mentén, ún. Baktériőn. Ez magyarázza a Föld középső szélességi körein a nappalok és éjszakák egyenlőtlenségét, valamint az évszakok egymásutániságát.

A téli napforduló jelentése

A téli napforduló ősidők óta fontos jelenség, számos kultúrában különleges jelentőséggel bír. A történelem során ezt a pillanatot az újjászületéssel, a természet új körforgásának kezdetével társították.

Sok hagyomány szerint a téli napforduló a visszatérő fény szimbóluma, ezért sok téli ünnepet, mint például a karácsonyt vagy a hanukát a fény visszatérésének, az új év kezdetének tartják. A téli napforduló a gazdálkodók számára is fontos időszak volt, mivel utána már fokozatosan visszatérnek a világosabb és melegebb napok.

A 2024-es téli napforduló december 21-én lesz, és a tél kezdetét jelenti az északi féltekén, ez lesz az év leghosszabb éjszakája Romániában. A nappal 8 óra 50 perc, az éjszaka pedig 15 óra 10 percből fog állni.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek