Száz évvel ezelőtt, 1915. január 6-án született Alan Wilson Watts a brit származású, amerikai filozófus, 25 könyv szerzője, több meghatározó keleti és nyugati vallásról írt publikáció írója, a buddhizmusról szóló bestseller, A Zen útja című mű megalkotója.
1. „A dolgok úgy vannak jól, ahogy vannak. Mikor éjszaka az égre nézünk, nem teszünk különbséget jó és rossz csillagok, csillagképek között.” – Allan Watts
Watts szerint értelmetlen volt, ahogy az ember nyelvi szempontból a dolgokat jóra és rosszra osztotta. Úgy vélte, hogy nem létezik sem pozitív, sem negatív. Végül minden egyformává, egyenértékűvé válik, csak az a kérdés, hogy az érem melyik oldalát nézzük. Ahhoz, hogy teljes és gondmentes életünk legyen, minden egyes eseményt, történést tapasztalatként kell felfognunk, amely egyben egy tanulási folyamat is. Ha állandóan csak az érem egyik oldalát nézzük, sosem tudjuk megélni az igazi pillanatokat, nem tudjuk megtapasztalni az élet sokszínűségét.
2. „Nem erre a világra születünk, hanem ebből a világból születünk, ahogyan a fák és a levelek is” – Alan Watts
Watts szerint az egyik legnagyobb társadalmi problémát az jelenti, hogy az ember eltávolodott a természettől. Az emberi faj sokszor azt gondolja magáról, hogy egy földönkívüli világból érkezett ide, ezért pusztítja a bolygót, ezért igyekszik befolyása alá vonni, hogy megváltoztassa, átalakítsa a természetet. Elfelejtjük azt, hogy mi is a természet részei vagyunk, és ha leromboljuk ezt, azzal magunkat is tönkretesszük. Ha Föld meghal, azzal nekünk is befellegzik.
3. „Az élet, a halál és az állandó változás nélkül a világ egy helyben állna. Nem lenne vibrálás, ritmus, tánc, csak mozdulatlan mumifikálódás.” – Alan Watts
Kétség nélkül az élet ezen a földön az állandó változás, a sokszínűség miatt annyira gyönyörű. A világunk azért megunhatatlan, mert folyamatosan kihívásokkal, megfejtésre váró titkokkal találkozhatunk. A folyamatos változást nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ez az élet velejárója, a szervezetünk, a gondolkodásunk is állandóan változik. A természetet nem lehet megállítani.
4. „Az állandó problémák hátterében, amelyekre úgy tűnik nincsen megoldás, egy rosszul megfogalmazott, vagy felvetett kérdés állhat.” – Alan Watts
Bármilyen problémával is találjuk magunkat szembe, van rá megoldás. A megoldásokból nem lehet kifogyni. Azért van agyunk, hogy ezekre hatékony, kreatív, ésszerű és logikus választ adjunk.
5. „Ami a holnapi terveket illeti, nem érdemes azokkal foglalkozni mindaddig, míg nem vagyunk teljes mértékben összhangban a jelen valóságával, a jelenben való éléssel.” – Alan Watts
Ha a jelenben élünk, örülni tudunk minden egyes apró csodának, akkor képesek leszünk kizárni a jövővel kapcsolatos aggodalmakat, az állandó stresszt, depressziót. Akkor érdemes előre tervezni, ha már megtanultunk a jelenben élni. Az csak fölösleges energiaveszteséggel jár, ha állandóan a „mi lesz, ha” dolgokon törjük a fejünket. Tanuljuk meg most, a jelenben örülni az életünknek!