Előfordult már, hogy fojtogatónak éreztél egy kapcsolatot? Mintha a saját személyes tered és szabadságod teljesen feloldódna benne? Annak ellenére, hogy továbbra is szereted a párodat, érzed, hogy valami nincs rendben – nincs időd saját magadra, érzelmileg kimerültnek érzed magadat és úgy érzed, minden lépésedben korlátozva vagy.
Az alábbi 10 jel arra utal, hogy egy fojtogató kapcsolatban vagy.
1. Soha nem jut időd önmagadra
Az együtt töltött idő természetesen minden kapcsolatban fontos, de ettől még mindenkinek szüksége van némi személyes térre. Ha azonban ez hiányzik, elkezdheted fojtogatónak érezni a kapcsolatot, és úgy érezheted, menekülnöd kell.
2. A párod folyamatosan ellenőriz
Ha a partnered folyamatosan üzenetekkel bombáz, vagy hívogat, hogy ellenőrizze, mit csinálsz, az rendkívül fullasztó érzés lehet. Ha úgy érzed, hogy a párod nem bízik meg benned, annak ellenére, hogy semmi okot nem adtál neki erre, az rendkívül nyomasztó lehet.
3. Érzelmileg kimerültnek érzed magadat
Ha minden egyes interakció után kimerültnek érzed magadat érzelmileg ész szellemileg egyaránt, az komoly figyelmeztető jel, hiszen egy párkapcsolatnak elméletileg pozitív érzésekkel kellene eltöltenie, nem pedig elszívnia az energiádat.
Ha a partnered túl nagy mértékben rád támaszkodik érzelmileg, vagy folyton negatív, akkor a végén úgy érezheted, mintha nem is a párja lennél, hanem a terapeutája, ez pedig nem egészséges.
4. Lassan elveszíted a kapcsolatot a barátaiddal és önmagaddal
Ha nincs időd a családodra és a barátaidra, illetve azokra a dolgokra, amiket szeretsz, mert a párkapcsolatod minden energiádat felemészti, könnyen úgy érezheted, mintha szépen lassan elveszítenéd önmagadat. Fontos, hogy a kapcsolatodon kívül is legyen egy életed, barátokkal és saját hobbikkal.
5. Bűntudatod van, amiért térre van szükséged a partneredtől
Ha rosszul érzed magad, amiért szeretnél egyedül tölteni egy estét vagy egy kis időt a barátaiddal, az annak a jele, hogy valami nincs rendben. Az egyedüllét teljesen normális dolog, és a párodnak nem szabad azt éreztetnie veled, hogy túl sokat követelsz azzal, ha ezt akarod.
6. Túlságosan függeni kezdtek egymástól
A társfüggőség vagy kodependencia nemhogy nem romantikus, de egyenesen toxikus, és rendkívül fojtogató érzés lehet. Amikor minden a partnered körül forog, az nem hagy teret a személyes fejlődésnek. Fontos, hogy ösztönözzétek és támogassátok egymást, de ne függjetek egymástól.
7. Minden apróságon összevesztek
Ha minden apróságból nagy vita lesz, annak gyakran a háttérben jelen lévő feszültség az oka, és az, hogy eleve fojtogatónak érzitek a kapcsolat légkörét. Ilyen körülmények közt a legkisebb problémák is óriásinak tűnhetnek, ezért jobb lenne, ha eltöltenétek egy kis időt egyedül, és elgondolkodnátok azon, mi az probléma valódi forrása.
8. Úgy érzed, mintha elveszítenéd önmagadat
Ha úgy érzed, hogy állandóan kompromisszumokat kötsz, vagy megváltoztatod önmagad egyes részeit, hogy a partnered boldog legyen, az annak a jele, hogy kezded elveszíteni önmagadat. Pedig fontos, hogy hű maradj önmagadhoz, még akkor is, ha szerelmes vagy. Egy párkapcsolatnak elvileg jobbá kell tennie ez életedet, nem pedig arra kényszeríteni, hogy gyökeresen megváltozz.
9. Folyton szembesülnöd kell a párod féltékenységével és bizonytalanságával
A partnered minden alkalommal féltékeny lesz, amikor valaki mással beszélgetsz? A féltékenység általában a bizonytalanság jele, de ettől még nem lesz elfogadható. A bizalomnak adottnak kell lennie ahhoz, hogy egy kapcsolat működőképes legyen, és ha ez mégis hiányzik, az komoly probléma. Nem kellene folyamatosan, minden ok nélkül védekező álláspontra helyezkedned.
10. Aggódsz a jövő miatt
Ha a partnereddel közös jövő gondolata inkább szorongást kelt benned, mint izgatottságot, akkor valami nincs rendben köztetek. De ahelyett, hogy kerülnétek a témát, fontos, hogy őszintén elbeszélgessetek a közös jövőképetekről.
Ha felismered ezeket a jeleket, fontos, hogy tenni tudj ellenük. Rendszeresen szánj időt magadra, és értesd meg a partnereddel, hogy ez nem róla szól, hanem a saját igényeidről és az öngondoskodásról.
Ha szükségét érzed, akár egy skálát is készíthetsz, amin úgymond lemérheted, mennyire érzed fojtogatónak a párkapcsolatodat. Ezt akár egy őszinte beszélgetéssel is ellenőrizhetitek rendszeres időközönként.
Akár azzal is kísérletezhettek, hogy időnként tartotok olyan estéket, amikor nem küldötök egymásnak üzeneteket, vagy nem beszélgettek, még akkor sem, ha történetesen együtt laktok. Ez nem azt jelenti, hogy fagyos csendnek kell uralkodnia köztetek, sokkal inkább arról szól, hogy mindketten önmagatokra koncentráltok ebben az időben.
Tűzzetek ki olyan célokat, amik nem kötődnek a kapcsolatotokhoz, és az egyéni fejlődéseteket szolgálják.
Próbáljatok néha eltölteni egy kis időt külön, hogy feltöltődjetek. Az is elég, ha egyszerűen csak arra szánjátok ezt az időt, hogy azzal foglalkozzatok, amit szerettek, hogy ne érezzétek olyan fullasztónak az együttlétet.