Sok ember elhanyagolja fogainak ápolását, pedig ezek a kemény kis rágószervek rendkívül fontos szerepet töltenek be a táplálkozásban és ebből kifolyólag az egészségünkre is hatással vannak. Vigyázni kell rájuk, hiszen életünk során több betegség is megtámadhatja fogazatunkat, amelyet ha nem kezelnek a szakemberek időben, súlyosabb következményei is lehetnek.
A foggyökércsúcs gyulladás igencsak kellemetlen tünetekkel jár együtt. A gyulladást minél előbb meg kell szüntetni az érintett területen, korábban ezt csak úgy tudták megoldani, hogy kihúzták a fogat, viszont ez nagy áldozattal járt, mivel már pótolni nem tudták azt.
Ma már viszont léteznek „finomabb” megoldások, ilyen a rezekciós gyökértömés. A gyulladást bakteriális fertőzés okozza, ez egy kezeletlen szuvas fog miatt alakulhat ki, a gócpont a foggyökér mellett jön létre. Kezdetben alig lehet észrevenni a betegséget, a páciens is csak egy tompa nyomást érez, amely egy kissé feszül, de ha legyengül az immunrendszer, akkor már erősebb fájdalmak is jelentkezhetnek.
A problémát minél hamarább orvosolni kell, mert különben a fertőzés átterjedhet más testrészekre is, vagy a szomszédos foggyökerek is megbetegedhetnek, sőt az állkapocscsont is.
Első lépésként röntgenfelvételt készítenek, hogy megállapítsák a gyulladás helyét, méretét. Ezután megkezdődhet a hagyományos gyökérkezelés, amely egy hosszasabb folyamat, a gyökércsatornát ki kell tisztítani, fertőtleníteni.
Ha viszont nagyobb a baj, akkor a rezekciós eljárást szokták alkalmazni, ami voltaképpen lézeres kezelést jelent, ilyenkor a foggyökeret a fogíny felől felnyitják, a gyulladt szöveteket és a megbetegedett gyökérrészt is eltávolítják. Mindezt sokkal sterilebb körülmények között, pontosabb tudják elvégezni, majd azután gyógyszeres tömőanyaggal visszazárják a fogcsatornát, és megfelelő időközönként ellenőrzik, hogy megszűnt-e a gyulladás.