Ki gondolná, hogy a világ egyik legegészségesebb étele, a friss, zöld fokhagyma fogyasztása egyesek számára nem megengedett. Ha műtétre vagy fogászati beavatkozásra készülsz, legalább egy héttel azelőtt már ne egyél fokhagymát, mivel antikoaguláns hatása van, és növeli a vérzékenység kockázatát.
» A tavaszi nap-éj egyenlőség erőt hoz az életünkbe – a boldogság elönti a szívünket, miközben a csend meggyógyítja a lelkünket
» A nő félbeszakította az esküvőt azzal a hírrel, hogy a vőlegény babáját várja – de az igazság még ennél is sötétebb volt
» Ezért ne szórakozz soha a Rák, az Oroszlán és a Skorpió csillagjegyekkel
» „A 30-as éveimben járok, és nem tudom elképzelni, hogy gyerekeim legyenek – tönkreteszik a párkapcsolatodat”
A hemofíliások mindenképp kérjék ki szakember tanácsát, mielőtt zöld fokhagymát fogyasztanának, ugyanis intenzív aromáján és izzadást fokozó hatásán túl számos mellékhatása lehet.
“Ha valaki allergiás a hagymafélékre, mint pl. a hagymára, póréhagymára, metélőhagymára, vagy a jácintra, tulipánra, mindenképp kerülnie kell a fokhagymát. A fokhagymára allergiás emberek különféle reakciókat tapasztalhatnak, akár csak attól is, ha belélegzik a fokhagymát, de a bőrrel való kontaktus során is. A műtét vagy fogászati beavatkozás előtt állók, a várandós nők és a véralvadási rendellenességgel küzdő személyeknek kerülniük kell a fokhagyma nagy mennyiségben való fogyasztását, mivel hígítja a vért” – magyarázza Dr. Daniela Stan háziorvos.
Fontos tudni azt is, hogy a fokhagyma kölcsönhatásba léphet a fogamzásgátlókkal, a ciklosporinnal és más gyógyszerekkel. Csökkenti továbbá az AIDS-HIV kezelésére használt egyes vírusellenes gyógyszerek hatékonyságát. A szoptató anyák arról számoltak be, hogy a fokhagyma erőteljes íze miatt a csecsemők gyakran elutasítják az anyatejet.
Magas a káliumtartalma
A túl sok fokhagyma irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, gyomorégést, hasi fájdalmat, puffadást, hasmenést, de akár székrekedést is okozhat. Azok, akik különböző gyomorproblémákkal küzdenek, csak óvatosan fogyasszanak fokhagymát. A zöld fokhagyma nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, foszfort, mangánt és B-vitamint, valamint kalciumot, cinket és vasat.
Az egyik legértékesebb hatóanyaga az allicin. Magas káliumtartalma miatt szabályozza a vérnyomást, és a koleszterinszintet, vízhajtó hatása van. Ajánlott beilleszteni a méregtelenítő vagy fogyókúrákba, elősegíti a vese és a máj munkáját, megszabadít a felgyülemlett toxinoktól.
A zöld fokhagyma elősegíti a nitrogén-oxid termelődését, ennek köszönhetően ellazítja az ereket, és szabályozza a vérkeringést. Csökkenti a vérrögképződés, a stroke és a szívroham kialakulásának kockázatát. Antibiotikus tulajdonságainak köszönhetően a fokhagyma hasznos lehet torokfertőzés és mandulagyulladás esetén is.
A frissen préselt fokhagyma leve gombaölő hatással rendelkezik, javítja a májműködést. A fokhagymában található további hasznos vegyületek a glikozid, a Q10 koenzim, az allil-propil-diszulfid, a diallil, a triszulfid, a szalilcisztein, és az allicin. Táplálkozási szempontból a fokhagyma jelentős mennyiségű C-vitamint, káliumot és foszfort tartalmaz. Az allicin képes teljesen gátolni az RNS szintézist, éppen ezért megakadályozza a vírusok és baktériumok szaporodását.
A fokhagyma mellékhatásai
A legtöbb ember számára a fokhagyma nem okoz mellékhatásokat, azonban egyeseknél gyomorégést, puffadást, hányingert és hasmenést is kiválthat. Ezek a mellékhatások hangsúlyosabbak, a nyers fokhagyma esetében.
A fokhagyma szintén növelheti a vérzés kockázatát. Azoknak a személyeknek, akik véralvadási rendellenességekkel küzdenek, vagy antikoaguláns szereket szednek, műtét előtt állnak, mindenképp ajánlott kerülni a fogyasztását.
A fokhagymában található vegyületek gyomor-bél gyulladást okozhatnak, főként azoknál, akik irritábilis bélszindrómával (IBS) küzdenek.