A köznyelvben gyakran használják szinonimaként a narcisztikust és a szociopatát, holott a kettő egyáltalán nem ugyanaz. A szociopaták sokkal szélsőségesebbek és kiszámíthatatlanabbak például, mint a narcisztikus emberek. Tudd meg, melyek a legalapvetőbb különbségek a két típusú személyiség között!
A narcisztikus személyek alapvetően túlságosan nagy egóval rendelkeznek, meg vannak győződve róla, hogy mindent jobban tudnak, mint mások, és csak nekik lehet igazuk. Mindig elérik, amit akarnak, és alapjában véve messzire elkerülik a magabiztos, határozott embereket.
A szociopaták igencsak antiszociálisak, kerülik a társaságot, és egy erős személyiségzavarral küzdenek. Hajlamosak arra, hogy kihasználjanak másokat, manipulatívak, kiszámíthatatlanok.
Íme, az 5 legfontosabb különbség a narcisztikus és a szociopata személyek között!
1. A szociopaták nem annyira következetesek
A narcisztikus személyiség törtető, és nem ismer akadályokat. Ha valamit eltervez, akkor az ellenségével is képes szövetségre lépni, sokszor kétszínű. A szociopaták egyáltalán nem kitartóak és következetesek, könnyen befolyásolhatóak.
2. A narcisztikus személyek nem tudatosak
A legtöbb narcisztikus személy egyáltalán nincs tudatában annak, hogy ő narcisztikus, és különbözik másoktól. A szociopaták viszont tisztában vannak vele, hogy ők nem olyanok, mint az átlagember. Éppen ezért gyakran küzdenek is önmagukkal.
3. A szociopaták túlságosan impulzívak
A narcisztikus személyek mindig előre gondolkodnak, terveznek, bár gyakran ennek ellenére is káosz alakul ki körülöttük. A szociopaták nem képesek előre tervezni, éppen ezért eléggé befolyásolhatóak és impulzívak.
4. A szociopaták nem bánnak meg semmit
A szociopaták soha nem érzik rosszul magukat, ha valami hibát követtek el. A narcisztikus személyek sokkal érzelmesebbek, de mégsem empatikusak, nem tudnak őszintén embertársaik felé fordulni, hiszen az egész életük a saját személyiségük körül forognak.
5. A narcisztikus személyek sokkal nyitottabbak
A szociopaták általában nem felelnek meg a társadalmi normáknak, nagyon zárkózottak. A narcisztikus személyek elsőre nagyon társasági embernek tűnnek, kedvesek, nyitottak, csak később derül ki, hogy valami “zavar” van velük.