Ha az államok szintjén tekintjük, akkor Új-Zéland mindközül kiemelkedik az állatszeretet tekintetében. Ők az elsők, akik hivatalosan is kijelentették, hogy szőrös kisbarátaink „érző” lények, csakúgy, mint te vagy én. Ráadásul a rendelet nem csupán a delfinekre, csimpánzokra vagy orangutánokra érvényes, hanem az egész állatfajra.
Az állatjólétet módosító törvényjavaslat még 2015 májusában jogerőre emelkedett, így most már kötelező Új-Zéland területén minden állatot „érző lényként elismerni” és a gazdáiknak pedig „megfelelőképpen biztosítaniuk kell ezen állatok jólétét.”
Ennek értelmében, aki akaratán kívül, vagy épp szándékosan is árt egy állatnak, törvény elé állítható, ezért a hatóságok javasolják, hogy úgy bánjanak házi kedvencükkel, hogy még véletlenül se okozzanak nekik fölöslegesen fájdalmat.
„Az állatok érző lényekként való elismerése egyértelműen megállapítja, hogy képesek érzékelni úgy a pozitív, mint a negatív érzéseket, beleértve ebben a fájdalmat és a szenvedést” – mondta Dr. Virginia Williams, a National Animal Ethics Advisory Committee elnöke.
Sok állat valóban képes az emberhez hasonló fizikai és lelki fájdalmakat érzékelni és átélni. Ugyanakkor az állatok is „tudattal” rendelkező lények, mivel minden környezetükben lévő dologgal és önmagukkal is tudatában vannak.
Természetesen az állati „tudat” között is van különbség, hiszen míg egyes állatfajok sokkal hajlamosabbak az emberi vonásokra, addig mások kevésbé, de mindenesetre ez már egy szilárd alapja az állatvédelemért folytatott küzdelemnek.
Forrás: TOM