Itt a szabadságok és a kánikula ideje. Az önfeledt kikapcsolódás és lustálkodás közepette gyakran megfeledkezünk a bőr védelméről. Az ultraibolya sugarak a bőr gyulladásához vezetnek. A legtöbb leégés egyes típusú égésnek minősül, de ha gyakoriak, akkor a bőr öregedéséhez vezetnek és növelik a bőrrák kialakulásának kockázatát.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről

Estére, ha rákvörös a bőröd és az égő érzés miatt még a ruhát sem viseled el testeden mit kell tenned?
Itt egy pár praktikus házi és orvosi tanács a leégett bőrfelület tüneteinek enyhítésére.
A bőr hűtése
A legfontosabb tennivalód még mielőtt bármi más módszert választanál a bőr hűtése. A napsugarak égető hatása miatt a bőr nagy mennyiségű hőenergiát tárol magába és a gyulladt bőr még jobban tartja a hőt. Az égett felület lehűtésére legalkalmasabb, ha készítesz egy nagy kanna zöld teát, amelyet lehűtesz és egy tiszta géz darabot átitatva borogatod az égett felületet. A zöld tea olyan hatóanyagokat tartalmaz, amely leveszi a gyulladást és táplálja a bőrt, megvédve az ibolyántúli sugarak káros hatásától. A menta szintén jól alkalmazható fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Használd lehűtött tea formájában vagy menta illóolajat (vízben hígítva és lehűtve) külsőleg a sérült felületre.
Fájdalomcsillapítás
Nagyobb égések esetén nyugodtan használhatunk egy gyulladáscsökkentő gyógyszert, ami segít a tünetek enyhítésében. De a kisebb fájdalom vagy égő érzés, hatásosan csökkenthető házi módra, ha az égett felületre egy szelet nyers krumplit vagy uborkát teszel. A közönséges ecet nyugtató hatással bír. Nemcsak a fájdalmat csökkenti, hanem a viszkető égő érzést is, csökkentve a gyulladást. Egy gézlapot itassunk át ecetes vízzel és tegyük az érzékeny bőrfelületre addig, amíg kiszárad. Ezt többször megismételhetjük. Az E vitamin köztudottan bőrvédő hatással bír. Törd fel az E vitamin kapszulát és tartalmát óvatosan helyezd a bőrre.

Védőréteg
Ha nincs a közelben gyógyszertár vagy nincs lehetőséged egy égés utáni spray beszerzésére, amely egy vékony hártyaszerű réteget képez az égett felületre akkor próbálkozz otthon.
Készíts házi kenőcsöt joghurt, árpa és kurkuma keverékéből, így bőröd védelemben részesül. A leggyakoribb házi praktika a tojásfehérje méz és varázsmogyoró keveréke. Egyes hiedelmek szerint a fogkrém is jobb, mint a semmi és úgy tartják, hogy a fájdalom csökkentése mellett a hólyagképződést is megelőzi.
Az Aloe Vera, mint csodanövény széles körben használt így ebben az esetben is egy jó alternatíva lehet. Tiszta 1oo%-os tisztaságú. Az orbáncfű kenőcs antiszeptikus hatása segít megelőzni a felülfertőződést.
Megelőzés
Természetesen a megelőzés a legjobb gyógymód, amely a napozásra is érvényes. A bőr védelmére számos napozókrém áll rendelkezésre. Ajánlott tanácsot kérni a bőrtípus és napozási szokások függvényében a bőröd számára legideálisabb krém kiválasztására.
Az UV sugarak legintenzívebben 11-15 óra között tetőznek. Ilyenkor kerüld a napozást.
Egy 2oo1-ben íródott tanulmány szerint a világos bőrű személyek paradicsom sűrítmény fogyasztásával megelőzhetik a leégést. A paradicsom likopeint tartalmaz, amely védi a bőrt a káros sugarakkal szemben.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a hosszan tartó napozás után valaki zavart lesz, eszméletét veszíti vagy túlságosan elgyengül, akkor nemcsak az égés kerül előtérbe, hanem gondolnunk kell napszúrásra vagy súlyos dehidratációra is.
Azok az égések során, amelyekben hólyagok képződnek, felülfertőződnek, vagy elgennyesednek azonnal ajánlott szakember felkeresése.
Napozz okosan barnulj csodásan!