
Catharathus roseus – rózsameténg
A rózsás meténget régóta termesztik gyógy – és dísznövényként. A hagyományos kínai orvoslásban kivonatát számos betegség, köztük a cukorbetegség, a malária és a Hodgkin-kór gyógyítására használják. A növényből kivont vinkrisztin és vinblasztin a leukémia kezelésében alkalmazott szer.

Taxus brevifolia – közönséges tiszafa
Az igen ritka amerikai tiszafa (Taxus brevifolia) kérgéből sikerült paclitaxelt, egy sejtosztódást gátló anyagot (egy kemoterápiás gyógyszer előanyagát) előállítani. Az újabb kutatások alapján ezt és a docetaxelt már elő lehet állítani a közönséges tiszafa leveleiből (tehát egy könnyebben újratermelődő forrásból) nyert előanyagok félszintetikus átalakításával is. Emlő- és petefészek-daganatok kezelésében engedélyezett használata.

Betula alba – molyhos nyír
Felerősíti a rák-elleni védelmet az emberi szervezetben. Serkentőleg hat az apoptózis mitokondriális útjára.

Curcuma longa – indiai sáfrány
A kurkuma legfeljebb 5%-ban tartalmaz kurkumint, ami egy polifenol vegyület. A kurkumin maga a kurkuma hatóanyaga és sok helyen használják az élelmiszerekbe adalékanyagként, de napjainkban inkább az ízületi problémákra gyakorolt jótékony hatása miatt kezdik megismerni és keresni. Hazánkban több gyártó is kiadta a maga készítményét, de érdemes utána olvasni melyik milyen hatóanyag tartalommal rendelkezik. A kurkumin pH indikátor, vagyis savas közegben sárgásabb, lúgos közegben élénkpirosas színezetet vesz fel.
Mileoma multiplexben, hasnyálmirigyrákban és végbéldaganatban használt hatóanyag, aminek mechanizmusa még ismeretlen.
Wikstroemia indica – cipőfűző bokor
Mérgező növények közé tartozik. Kínában az 50 alapvető gyógynövény egyike. A hagyományos kínai orvoslásban láz ellen, méregtelenítőként, köptetőként, féreghajtóként és vetélést indukáló szerként használják.
Májdaganatokban bizonyul hatásosnak, azonban még vizsgálat alatt van.

Vicia faba – nagy szemű lóbab
Fehérjében és keményítőben gazdag magvai kiváló takarmányt és emberi táplálékot adnak. Nyugat-Európában és a Földközi-tenger menti országokban zöld hüvelyű állapotban is igen népszerű. A kifejlett, zsenge babszemekből kiváló saláta, püré, főzelék készíthető. Zölden vitaminokban és ásványi sókban gazdag. Érett magjából régebben lisztet őröltek vagy szárazbab-főzeléket készítettek.
A száraz magban sok a fehérje, de nukleinsavak, szabad zsírsavak is vannak benne. Az őszi zöldségfélék jó előveteménye, mert nitrogénnel gazdagítja a talajt. Nagy zöldtömegével zöldtrágyázásra is kiváló.
Az óegyiptomiak a lóbab fekete foltos fehér virágát „halálvirágnak” nevezték, s az igen tápláló magokból mindig tettek a sírokba is. Ugyanakkor tisztátalan növénynek tartották, mert a holt lelkek egyik fontos táplálékának ismerték el. Ezt a szokást a görögök és később a rómaiak is átvették: a halottak túlvilági utazásához babot is tettek melléjük.
A lóbab, vagy egyes helyeken disznóbab, nagy keményítő- és fehérjetartalma miatt az ókorban is igen fontos élelem volt.
Hatásosnak bizonyult mell- és petefészekrákban, továbbá gyomor-, hólyag-, tüdő- és vastagbélrákban.

Euphorbia peplus – apró kutyatej
A növény tejnedve toxikus hatással bír a gyorsan szaporodó szövetek iránt, ezért nagyon hatásos a keratosis és basocellularis carcionoma esetén.

Ipomoea batatas – édesburgonya
Neve ellenére rendszertanilag nem rokona a burgonyának, csak a gumói alakja hasonlít rá. Az édesburgonya a fejlődő országokban igen gyakori táplálék, magas a C-, B2 és B6- valamint E-vitamin tartalma, gazdag olyan ásványi anyagokban, mint kálium, a réz és a mangán, alacsony a zsír- és koleszterintartalma és neve ellenére cukorbetegek is fogyaszthatják. A gyökér húsának színe fajtától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös is. Készítenek belőle lisztet, keményítőt és szeszes italt is. Felhasználható köretnek, süthető, főzhető, grillezhető, de akár édes süteményt is lehet készíteni belőle. Száz grammban 117 kalória az energiatartalma.
Tüdőrákban lehet hatásos gyógynövény.

Centaurea montana – évelő búzavirág
Hatásmechanizmusa még nem ismert, montamine tartalma miatt viszont vastagbél daganatokban vizsgálják hatékonyságát.
Forrázatát külsőleg szemgyulladásra borogatására, toroköblögetésre használják. Teáját magában nem fogyasztják, adalékként a drogját étvágyjavító, görcsoldó, erősítő teakeverékekhez adják.
A fenti információk csupán tájékoztató jellegűek, mielőtt bármilyen lépést tennél kérd ki kezelőorvosod tanácsát.