Ikrekkel várandós az az ausztrál nő, akinek termékenységét saját petefészekszövetének hasfalba történő átültetésével helyreállították, az orvoscsoport a meddőségi kezelések mérföldkövének nevezte az új sikert.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
Az ausztrál nőnek daganat miatt ki kellett operálni a petefészkét, ezért meddővé vált. A melbourne-i IVF kutatóközpont és a város Királyi Női Klinikája a nő saját lefagyasztott petefészekszövetét transzplantálta a hasfalba, majd hormonkezeléssel segítették, hogy petesejtek fejlődjenek ki. Két egészséges sejt megtermékenyült, az ikerterhesség már a 26. hétben jár – adta hírül a The Sydney Morning Herald online kiadása.
Ausztráliában eddig egyetlen baba született csak petefészekszövet átültetése után, a világon pedig kevesebb mint harminc, ám ez az első eset, hogy a testen belül máshová transzplantálták a szövetet, mint ahonnan kivették.
A Királyi Női Klinika azt tervezi, sürgősségi központot hoz létre, ahol kiemelik és tárolják azoknak a fiatal nőknek a szöveteit, akiket a rák vagy más betegségek kezelése meddővé tehet.
Az ikreket váró kismama meddőségi szakorvosa, Kate Stern elmondta, évekbe és csaknem mindennapos vizsgálatokba került, míg végül sikerült a fogamzás. Hozzátette, többször konzultált páciense onkológusával, hogy nem maradtak-e rákos sejtek a beültetendő szövetben.
Az áttörést jelentő eljárás visszaadja a várandósság reményét a rákból kigyógyult nőknek – hangoztatta.
„Azt tapasztaltuk, hogy a petefészek eredeti helyén, a kismedencén kívül is képes a normális működésre. Azok a nők is bízhatnak a gyermekáldásban, akiknek súlyos kismedencei betegség miatt nem helyezhetjük vissza a petefészkét az eredeti helyére” – tette hozzá Stern.
Laparoszkópos eljárással vettek ki szövetet a nő nem rákos petefészkéből, majd fagyasztva tárolták. Hét évvel később a szövet egy-egy darabját beültették a hasfal bal és jobb oldalába is. Néhány hónap elteltével a petefészek működni kezdett, és enyhe hormonkezelés után tüszőket, majd két petesejtet érlelt meg. Mindkettőt megtermékenyítették, beültették az anyaméhbe, az ikermagzatok pedig egészségesen növekednek.