Meghökkentő javaslattal állt elő egy kislány, amikor rákkutató szülei megkérdezték tőle, hogy mivel gyógyítaná a rákot. A nyolcéves kislány azonnal rávágta, hogy úgy cselekedne, ahogy a szüle, amikor fáj a torka: antibiotikumot adna a betegeknek.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
A szülők, a manchesteri egyetem két rákkutatója, Michael Lisanti és Federica Sotgia megmosolyogták az ötletet, különösebb jelentőséget nem tulajdonítottak neki, szinte már feledésbe is merült a beszélgetés. Egy nap viszont az apának eszébe jutott a vacsora közbeni javaslat, és vizsgálódni kezdett a laboratóriumban.
A professzor a témában végzett egyéb kutatásokat is tanulmányozta, és elmondta, hogy nem az övéké az első ilyen irányú vizsgálat, amelyik összefüggést mutatott ki a daganatos sejtek pusztulása és az antibiotikumok között.
Hozzátette: a kutatások során úgy találta, hogy a gyógyszertárakban is kapható olcsó antibiotikumok megsemmisítik a rákos sejteket.
Kiderült, hogy a leggyakoribb antibiotikumok közül négy megakadályozta a sejteket abban, hogy mitokondriumot növesszenek. A mitokondrium eukarióta sejtekben található, az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske.
A kutatás során a szakemberek tüdő-, mell-, hasnyál- és bőrrákban szenvedő páciensek testéből vettek mintákat, és az azokon való kísérlet kimutatta, hogy a használt antibiotikumok a mitokondriumokon keresztül képesek elpusztítani a daganat kialakulásáért felelős rákos őssejteket. Federica Sotgia a Daily Mailnek elmondta, hogy a folyamat közben az egészséges sejtek nem sérültek meg.
Az eredmények bizakodásra adnak okot, de a brit Cancer Research kutatóközpont szerint egyelőre korai bármilyen következtetés megfogalmazni. A központ szóvivője hangsúlyozta: a házaspár kutatása laboratóriumi körülmények között hozott pozitív eredményeket, így egyelőre nem tudni, hogy milyen hatással lenne az antibiotikum, ha rákos betegen tesztelnék.