Mostanában egyre inkább nehezedre esik valamire teljes mértékben odafigyelni, vagy úgy érzed, koncentrációs zavarokkal küzdesz? Ne aggódj, nem vagy egyedül, sajnos ez a jelenség egyre több és több embert érint világszerte, ami nem is csoda, hiszen a legtöbb esetben egy-egy digitális eszköz jelzése miatt zökkenünk ki a ritmusunkból.
Szerencsére az agy is edzhető, csakúgy, mint az izmok, így egy kis gyakorlás révén fejleszthetjük a szellemi összeszedettségünket.
1. Először is jöjj rá, milyen időszakban fogékonyabb leginkább az agyad
A napi munkád során figyeld meg, hogy mikor érzed leginkább azt, hogy pörögsz és problémamentesen meg tudod oldani a feladataidat. Például megtörténhet az, hogy a kora reggeli órákban még nem vagy képes olyan produktív módot teljesíteni a feladataidat, de 10 óra környékén már szinte úgy vág az eszed, mint a borotva, és gyorsan intézed az ügyeidet. Ha odafigyelsz erre, akkor könnyedén rájöhetsz, hogy a nap folyamán mikor vagy szellemileg leginkább a toppon. S ha már tudod, akkor miért ne igazítanád ehhez a teendőidet? Mikor kevésbé érzed magad aktívnak foglalkozz a könnyebb feladatokkal, és mikor szellemileg a csúcson vagy jöhetnek a nehezebb problémák megoldása.
2. Gondoskodj, hogy az agyad megfelelőképpen legyen pihentetve mielőtt munkába állnál
Az összpontosítás mértékét csak tovább rontja az, ha fáradtak, nyűgösek, esetleg stresszesek vagyunk. Ennek megoldására a legjobb dolog egy kiadós alvás, viszont sokan alkalmaznak más kikapcsolódást nyújtó technikát is. Sokan a jóga és a meditáció jótékony hatásaira esküsznek, viszont szakértők szerint a légző gyakorlatokkal is szép fejlődést lehet elérni. Ha nincs erre lehetőséged, vagy rosszabb esetben időd, akkor ha teheted, menj reggel gyalog munkába, hogy kiszellőzhessen a fejed és felfrissülhess.
3. Zárd ki a zavaró tényezőket
Ha csak a digitális kütyük zavarnak munka közben, akkor szerencsés vagy, hiszen azokat könnyen kiiktathatod: egyszerűen kikapcsolod őket és máris csend van. Na de mi a helyzet, ha a gyerekek zsivaja vagy a munkatársad hangoskodása vonja el a figyelmed? Mindenek előtt érdemes egy olyan helyet keresned magadnak, ahol zajmentesen végezheted a dolgodat, viszont ha ez nem kivitelezhető, akkor kedvesen szólj a kollégáidnak, hogy szükséged van a csendre ahhoz, hogy hatékonyan tudd végezni a munkád. Ha otthonról dolgozol és a gyerekek hátráltatnak, akkor taktikusnak kell lenned, és olyankor dolgozz, amikor vagy szundiznak vagy rajzfilmet néznek.
4. Ne foglalkozz egyszerre több dologgal
Összekutyulni egyszerre több teendőt nem kifizetődő, ugyanis tudományosan bizonyított, hogy az agy egyszerre csak egy dologra képes 100%-ig összpontosítani. Ha egyszerre több dologgal foglalkozol, az agyad szétszórja az energiáit és nem leszel produktív. A multitaskingolás helyett inkább készíts egy listát a napi feladataidról és vedd sorba őket, addig ne kezdj hozzá egy újhoz, amíg az előzőt be nem fejezted.
5. A nagy projekteket oszd szét több kisebb feladatra
Ha egy komoly és nagy horderejű projekten dolgozol ajánlott elemeire szedni azt, ugyanis a nagy teher alatt sokkal könnyebben megroppanhatsz. Ha teendőnként kezded összerakni a nagy célt, akkor sokkal lendületesebben haladhatsz, ugyanis láthatod, hogy honnan hova jutottál és még mennyi van hátra.
6. Tarts kávé- vagy teaszünetet
A koffein a szellemi munkát végzők legjobb barátja. Mindemellett munka közben az agynak a cukorra is szüksége van, ezért néha pótolni kell azt. Mikor úgy érzed, nyugodtan áll fel és keress egy kellemes környezetet, ahol békésen elfogyaszthatod a kedvenc italodat. Ha nem szeretsz kávézni, akkor is mozdulj meg, sétálj egy rövidet, vagy végezz nyújtógyakorlatokat.
7. Tartsd karban az agyad
A kütyük azért olykor hasznosak is tudnak lenni. Számtalan agyfejlesztő program, applikáció létezik, mellyel fejlesztheted a memóriádat, a gondolkodásod gyorsaságát. Ezek az applikációk nem csak edzik az elmédet, hanem ki is kapcsolnak, így nem érzed tehernek a velük való bíbelődést.
Ha sikerül kontrollálni a koncentrációs képességünket sokkal könnyebb dolgunk lesz a későbbiekben. Ahhoz, hogy fejlődést érjünk el időre van szükség, de kitartó munkával és odafigyeléssel növelheted teljesítményedet!