HolotropikumNapjainkban rengetegen szenvednek a puffadástól, a szakértő szerint sokan itt követik el...

Napjainkban rengetegen szenvednek a puffadástól, a szakértő szerint sokan itt követik el a hibát

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az emberek nagyon nagy százalékának vannak emésztési panaszai, az egyik ilyen, ami akár a mindennapjainkat is megkeserítheti, az a puffadás. Oletics Nikolett táplálkozási szakértővel beszélgettünk arról, mik is okozhatnak kellemetlen, göcsös érzetet a hasi tájékon és mire figyeljünk, hogy ezek a panaszok megszűnjenek.

Az életmód tanácsadó elmondta, hogy „alapvetően is képződik gáz az emberi szervezetben, az egészséges bélrendszer működésének természetes velejárója, azonban, ha felfúvódás, hasi fájdalom, görcsök és kellemetlen teltségérzettel járó tünet jelentkezik, akkor már puffadásról beszélhetünk.” Kialakulását számos tényező okozhatja, véli a szakember.

„A gázok felgyülemlése a bélben a leggyakoribb, ami a puffadás kialakulásáért felelős. A gázképződés a táplálékok lebontásának mellékterméke, és az emésztési folyamat során is keletkezhet. Ugyanakkor, ha a bélrendszer nem tudja megfelelően eltávolítani a gázokat, akkor felgyülemlik a bélben, ami a puffadás érzését okozza” – mondja Oletics Nikolett.

A felgyülemlett gázokon túl bizonyos élelmiszerek intoleranciája is lehet okozója a felfúvódásnak, amelyekkel az emésztőrendszerünk nem tud megfelelően megbirkózni, például a laktózzal, gluténnal vagy a fruktózzal. A szakértő szerint érdemes ilyen esetben az étel intolerancia lehetőségét is számba venni, kivizsgáltatni magunkat és az érintett élelmiszereket elkerülni.

Bélgyulladás vagy irritábilis bél szindróma, de a bélflóra egyensúlyának felborulása is lehet kiváltója a puffadásnak. „A bélflóra az emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összessége. Ha az egyensúly zavart szenved, és működése felborul, az egyébként is természetesen jelen lévő kórokozó baktériumok, gombák, vírusok, paraziták szaporodásnak indulhatnak és ez is előidézheti a hasi diszkomfort érzetet” – fogalmaz a szakember.

Napjainkban rengetegen szenvednek a puffadástól, a szakértő szerint sokan itt követik el a hibát
Oletics Nikolett, táplálkozási szakértő

A stressz gyakorlatilag az életünk része, kinek jobban, kinek kevésbé, ami szintén lehet felelős a bélműködés zavaraiért, ebben az esetben fontos, hogy stresszkezelő technikákat alkalmazzunk. Az életmód tanácsadó szerint érdemes például meditálni vagy a jógázni. Ugyanakkor a rendszeres testmozgás is segít a bélműködés serkentésében, így még az imént említett betegségek, mint az irritábilis bélszindróma enyhítésében is segít.

Az egészséges életmódra váltás szintén segíthet a puffadás enyhítésében a tanácsadó szerint, következő tippek lehetnek hasznosak a puffadás csökkentéséhez, amik szerinte alapvetően is hozzátartoznak az egészséges életvitelhez. Oletics Nikolett a hozzá forduló életmódváltóknak a következőket tanácsolja.

Fontos a megfelelő folyadékbevitel, legalább napi 2 liter és a legjobb választás a tiszta víz.

Oletics Nikolett szerint az lenne a legjobb, ha a finomított szénhidrátokat és cukrokat kiiktatnánk az étrendünkből, de legalábbis minimálisra csökkentenénk.

„A szénhidrátok és a cukrok a bélben fermentálódnak, ezzel pedig gázképződést okozhatnak, nem is beszélve az egyéb káros hatásaikról. Érdemes kerülni a cukros élelmiszereket, az édességeket, cukros üdítőket, valamint csökkenteni a fehér lisztes ételek fogyasztását, mint például a péksüteményekét, a búzát pedig érdemes elhagyni és inkább teljes kiőrlésű társaikra lenne jó cserélni” – hívja fel a figyelmet a szakértő.

A feldolgozott élelmiszerek és a túlzott sófogyasztás sem tesz jót a bélrendszernek.
„A feldolgozott élelmiszerek gyakran magas sótartalmúak, ami a vízvisszatartást és a puffadást okozhatja. Próbáljunk friss ételeket fogyasztani, és kerüljük a nagy mennyiségű sóval készült ételeket” – mondja Oletics Nikolett.

A rostban gazdag ételek fogyasztása is segíthet a bélrendszer rendszeres és helyes működésében, valamint a normál bélflóra egyensúlyának fenntartásában.

„A rostban gazdag ételek közé tartoznak a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek. Azonban, hogy egyes élelmiszerek kinek jótékonyak és kinek nem, ebben érdemes táplálkozási tanácsadó segítségét kérni.”

Az egészséges táplálkozásban alapvető szempont, hogy mindenki egy individum, különbözőek vagyunk, ennek megfelelően szükséges étkeznünk – ami az egyik embernek előnyös lehet táplálkozás terén, az a másiknak lehet „méreg” is. Ezért érdemes szakember segítségét kérni, aki segít megérteni, hogy egyes élelmiszerek, miként hatnak a szervezetre, miket fontos beiktatni az étrendbe, ugyanakkor miket lenne érdemes kerülni, illetve, hogy hogyan alkalmazza az ember ezeket a mindennapjaiban.

„A sejtjeink abból tudnak felépülni, amit megeszünk, így táplálkozni tudatosan érdemes, fogyókúrák helyett. A tudatos, egészséges táplálkozás óriási hatással van a szervezet belső egyensúlyának állapotára: az egészségünkre, energia szintünkre, közérzetünkre, formai megjelenésünkre, sőt még gondolataink és érzelmeink minőségére is. Ennek köszönhetően nem mindegy, mivel tápláljuk a szervezetünket, ezért érdemes tudatosan táplálkozni ránk szabottan, nem diétázni, hanem hosszú távon tartható életmódot váltani” – szögezi le Oletics Nikolett táplálkozási szakértő.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek