Sokan próbálják takargatni a bőrükön megjelenő pigmentfoltokat, de mégsem fordulnak szakemberhez a problémával. Dr. Iuliana Aostacioae bőrgyógyász elmondja, miért jelennek meg a pigmentfoltok, hogyan kezelhetjük és előzhetjük meg őket.
A meleg évszak közeledtével a dekoltázson, a vállakon vagy a kézen megjelenő foltok egyre nehezebben leplezhetők. Szerencsére vannak megoldások ezek elhalványítására, de vannak módszerek a megjelenésük megelőzésére is.
“A hiperpigmentáció leggyakoribb oka a napsugárzás és a leégés. A hiperpigmentáció azt jelenti, hogy a bőr bizonyos területei túl sok melanint termelnek, ami világosbarnától barnáig terjedő árnyalatú foltok megjelenéséhez vezet. Ezek a foltok mérete és alakja eltérő lehet” – mondta a szakember.
„A hiperpigmentáció leggyakoribb oka a napozás és a leégés, amelyek serkentik a melanin termelődését a bőrben. A melanin természetes védelemként működik az UV sugárzás ellen, és felelős a bőr barnulásáért a napozás során. A túlzott napozás azonban megzavarhatja a melanintermelési folyamatot, és egyenetlen bőrhiperpigmentációt okozhat” – magyarázza Dr. Iuliana Aostacioae.
Hogyan lehet megakadályozni, hogy még rosszabb legyen a helyzet?
Ha a foltok megjelentek, fennáll annak a veszélye, hogy idővel súlyosbodnak, ezért fontos, hogy szakemberrel konzultáljunk.
A beavatkozási módszerek a gyógyszeres kezelésektől az orvosi rendelőben végzett különféle eljárásokig terjedhetnek.
“Az egyes esetek sajátosságaitól függően a kezelési lehetőségek közé tartozhat a mikrotűzés, amely a sejtregenerációs folyamat újraindításaként működik. Egyes helyzetekben a kémiai hámlasztás, amely során savas oldatot visznek fel az érintett területre, hatékonyabbnak bizonyulhat. Így a bőr felszíni rétegei eltávolíthatók, hogy az egyenletesen pigmentált rétegek megjelenjenek” – mondja a szakember.
Hogyan előzhetjük meg a kialakulásukat?
De mint mindig, most is jobb a megelőzés, mint a gyógyítás, a hiperpigmentáció megelőzésére a bőrgyógyász mindenekelőtt magas faktorú fényvédők használatát javasolja, hogy védjük a bőrt a káros UV-sugárzástól.
A déli órákban kerüljük a túlzott napozást, viseljünk olyan ruházatot, amely véd a napfénytől, kerüljük a bőrirritációt okozó kozmetikumokat, és megfelelő bőrápoló szerekkel hidratáljuk a bőrt.